Lunch to go
Kuhate kod kuće, a jedete u uredu.
Kuhate kod kuće, a jedete u uredu. Pravi je izazov hraniti se raznovrsno tokom pauze za ručak. Hrana se mora brzo skuhati. Mora prijati i lako se upakovati. Donosimo pregled jela koje lako možemo napraviti kod kuće i jednostavno ih ponijeti sa sobom.
Salata s papajom, mangom i kozicama
Priprema:
1. Prvo prepolovite papaju i odstranite košpice i ljusku. Zadržite 2 supene kašike sjemenki za preljev, a srčiku ploda narežite na kockice. Ogulite mango. Odstranite košpicu i isto tako narežite na kockice. Prepolovite paradajz, a crveni luk narežite na tanke trakice. Salatu narežite na sitnije komade pa pomiješajte sve sastojke sa zelenjem korijandera, prethodno nasjeckanim.
2. Za pripremu umaka napravite pire od sjemenki papaje, maslinovog ulja, soka limete, meda, ribljeg umaka i ljute papričice. Na kraju dodajte so i biber pa time marinirajte salatu.
3. Garnele izvadite iz posude i očistite ih. Peći na maslinovom ulju oko 2 minute s obje strane dok ne postanu staklaste. Začiniti solju i sokom od limete.
4. Salatu dodati u staklenku pa preko položiti kozice.
Slatki sendvič od tikve s cimetom i kikirikijem
Savjet: Hokkaido tikva jedina je koja se ne mora guliti. Očišćene sjemenke mogu se ispeći u pećnici.
Priprema:
1. Prepoloviti tikvu, odstraniti sjemenke pa je narezati na male kockice. Kockice pirjati na kokosovom ulju na srednje jakoj temperaturi. Dodati šećer i pustiti da se postepeno karamelizira.
2. Dodati svježe ocijeđen sok od narandže i jabučni ocat, štanglicu cimeta i vanilije pa sve kuhati oko 20 minuta na blagoj temperaturi. Na kraju odstraniti začine. Napraviti pire od tikve pa sve začiniti s malo đumbira i soli.
3. Zagrijati hljeb, donju krišku namazati puterom od kikirikija, dodati pire od tikve i nekoliko sjemenki prema želji pa preklopiti još jednom kriškom u sendvič.
Priprema:
1. Dobro oprati i posušiti povrće. Narezati povrće na tanke kriške. Kod raštike odstraniti debelu peteljku. Povrće zatim marinirati u maslinovom ulju začinjenom prstohvatom soli i bibera. Prema ukusu dodati susam ili sjeckani ruzmarin.
2. Položiti kriške povrća na pleh obložen papirom za pečenje i peći na oko 120 °C oko 30 – 60 minuta dok se povrće ne prosuši. U zavisnosti od vrste povrća i debljine kriški, vrijeme pečenja može da varira. Najbolje bi bilo da se povrće okrene poslije pola predviđenog vremena za pečenje.
3. Čips čuvati u zatvorenoj posudi ako se ne pojede odmah.
Savjet: Falafel i humus mogu se pripremiti i nekoliko dana ranije te mogu stajati u hladnjaku.
Priprema:
1. Za pripremu falafela ostaviti grašak preko noći u vodi da omekša, a zatim ga dobro ocijediti. Krupno nasjeći crveni luk i bijeli luk, počupkati listiće bosiljka sa stabljike. Sve zajedno pomiješati s graškom pa napraviti pire i začiniti solju, biberom i kimom.
2. Oblikovati kuglice jednake veličine, dodati u tavu i peći na srednjoj temperaturi na malo maslinovog ulja dok sa obje strane ne poprime žutu boju. Za pripremu humusa ocijediti grašak pa oguliti bijeli luk. Napraviti kremasti pire dodavajući tahin, maslinovo ulje i vodu. Začiniti limunovom korom, sokom od limuna, solju, biberom i kimom.
3. Za pripremu salate prepoloviti cherry paradajz, krastavac narezati po dužini pa sve začiniti susamovim uljem, s malo limunova soka, solju i biberom.
Savjet: Umjesto grejpfruta možete koristiti i narandžu.
Priprema:
1. Za početak avokado presjeći na pola, izvaditi jezgru i skinuti koru. Isjeći na kockice zajedno sa krastavcem. Cherry paradajz presjeći na polovine. Komorač, kao i crveni luk isjeći na tanke kriške. Sve zajedno pomiješati sa rukolom i tanko iskidanim korijanderom.
2. Za preljev grejpfrut oljuštiti nožem i isjeći na filete, pri tome uhvatiti sok grejpfruta. Filete isjeći na sitno i dodati u salatu.
3. Sok grejpfruta pomiješati sa maslinovim uljem, medom, kao i malo narendane limete i sokom od limete. Dodati sitno isjeckanu mentu i dobro začiniti solju i biberom.
4. Salatu od avokada i komorača marinirajte preljevom dok je svježa i uživajte.
Savjet: Uz to dobro ide edamame, japanska soja na grani, dostupna u trgovinama sa azijskim proizvodima. Jednostavno kratko blanširati u slanoj vodi, a zatim začiniti morskom solju.
Priprema:
1. Za Saté ražnjiće pileća prsa isjeći dužinom na prutiće. Najmanje 1/2 sata marinirati u soja sosu, smeđem šećeru, začinima, soku limete i isjeckanoj čili paprici. Zatim nataknuti na štapiće i peći na srednjoj temperaturi u kokosovom ulju oko 3 minute sa svake strane.
2. Za sos pomiješati kremu od badema sa kokosovim mlijekom, dodati Madras prah od karija, kao i malo sitno isjeckanog čilija. Još samo začiniti solju i biberom.
3. Smeđu rižu isprati hladnom vodom i kuhati oko 30 minuta, a zatim ostaviti da se ohladi. U međuvremenu, mango, papriku i crveni luk isjeći na male kockice. Čili papriku sitno isjeckati.
4. Sve dodati u skuhanu rižu i marinirati sezamovim uljem i sokom limete. Začiniti solju i biberom, te dodati sitno sjeckani korijander kao i pahuljice od kokosa.