Treba mi manje stvari
Kupovati domaće proizvode, proizvoditi manje otpadaka, ekološko smatrati dobrim izborom, ali prema tim načelima i živjeti.
Posezati za onim što već imamo i od toga stvarati novo. Iako se sve ovo čini jako lijepim, u svakodnevnom nam životu neprestano stvara nove izazove. Pritom nam najčešće nedostaje samo malo kreativnosti jer uz nešto mašte i spretnosti u rukama brojne se stvari koje svakodnevno nagomilavamo, mogu reciklirati i prenamijeniti. Svejedno da li napravili stalak od starog drveta za odjeću, ili od ljekovitoga bilja i ostataka platna malene jastučiće za ormar, svaki materijal može biti nadahnuće za nove ideje. Tako u svoje stvari udahnjujemo notu individualnosti i uz to štedimo novac i resurse. Usput pravimo veliki korak u smjeru održivosti života.
Reciklirajmo
Savjeti kako izbjeći suvišno smeće
- Umjesto jednokratnog korištenja… kutija. Stare kutije za kafu, staklene boce, kutije za keks. Sve te predmete možete koristiti višekratno i tako na dnevnom nivou smanjiti nakupljanje smeća.
- Platno umjesto plastike. Ne planiramo baš svaku kupovinu, a mali platneni ceker stane u bilo koju ručnu torbu. Dobro će doći pri svakoj spontanoj kupovini.
- Kreativno, umjesto novo. Ako razmišljamo kreativno, onda nam je jasno da mnoge stvari možemo prenamijeniti ili preobraziti u nešto drugo, na primjer, od paleta možemo napraviti sto.
- Namirnice iz domaćinstva umjesto hemije. Brojne mrlje možete odstraniti pomoću prirodnih sredstava koja ne štete okolišu. Pritom štedimo i na otpacima od odbačenih pakovanja.
- Posuđeno umjesto kupljeno. Ne moramo sve posjedovati. Stvari koje ne trebamo često, bolje je posuđivati od prijatelja i komšija nego kupovati.