Active Beauty
Umijeće opraštanja
vrijeme čitanja: min
Nova prilika.

Umijeće opraštanja

Sadržaj
Negativni osjećaju nas povezuju
Oprostiti, no ne i zaboraviti
Suosjećanje i poštovanje jedni za druge
Oprostimo sami sebi

Ako ne možete da umirite staru mržnju, prvenstveno ćete da naškodite sami sebi. Opraštanje donosi priliku za novi početak.

„Kada misliš da si prosvijetljen – otiđi u posjetu svojoj porodici.“ Poznati je to citat duhovnog učitelja Rama Dassa. Naši najprisniji odnosi naši su najveći izazovi. Upravo u vrijeme praznika nekad osjećamo naročito intenzivan i bolan jaz između idile koju priželjkujemo i lične stvarnosti. U brojnim porodicama i odnosima praznici ne protiču tako harmonično kako to njihovi članovi priželjkuju i ima napetosti, sukoba i uvreda. A uz to se često zadire u stare rane koje nisu zacijelile pa na usputne primjedbe ili krivi pogled reagujemo suviše emotivno što može završiti s ozbiljnim prebacivanjem, razočaranjima i suzama. Sretni praznici su sasvim nešto drugo.

Negativni osjećaji nas povezuju

Da bismo mogli zaliječiti povrijeđenost i da bismo mogli ostvariti novi početak, moramo svladati umijeće opraštanja. To baš i nije najlakši zadatak, toga smo već svjesni. To naročito vrijedi ako se radi o nekim većim stvarima od zaboravljenog rođendana, razbijene vaze ili neke glupe primjedbe. Bijes i uvrijeđenost spadaju u red važnih osjećaja koje ne bismo smjeli ignorisati ili potiskivati jer nam oni uvijek donose i neku poruku kao na primjer: „Moje granice su prekoračene,“ ili „To mi nije dobro sjelo.“

Ali ako ustrajemo na staroj mržnji pa čak i maštarijama o osveti najviše ćemo naškoditi samima sebi. „Ono nešto neriješeno“ duboko se pohranjuje u našoj duši i bolno će se rasplamtjeti u prvoj sljedećoj prilici. Čak i ako prekinemo kontakt s nekim ljudima, i dalje će nas povezivati gnjev i gorčina.

Sljedeća mala priča će bolje objasniti: Dva ratna zarobljenika ponovo se sreću nakon što su prošle decenije. Jedan upita drugog: „Jesi li u međuvremenu oprostio zapovjednicima logora?“ „Jesam,“ odgovara drugi. „Ja ne mogu da im oprostim i još uvijek sam obuzet mržnjom u želji da ih ubijem.“ „U tom slučaju,“ odgovori prijatelj koji je mogao da oprosti, „tebe još uvijek drže u zarobljeništvu.“

Oprostiti, no ne i zaboraviti

Oprostiti ne znači prihvatiti izvinjenje za ono što se dogodilo, nego znači da smo otpustili teret da bismo slobodnije i neopterećenije zakoračili u budućnost.

Budistički učitelj Jack Kornfield formulisao je to ovako: „Oprostiti znači odustati od bilo kakvog nadanja u bolju budućnost.“ Ne možemo više promijeniti ono što se dogodilo. Najbolje što možemo da napravimo za sebe i svoj duševni mir, je prestati u sebi nešto čvrsto zadržavati. Tako ujedno napuštamo ulogu žrtve i postajemo sposobni za novo djelovanje. Vraćamo se u sadašnjost, a tu i sada se dobro brinemo za sebe. Iz toga što se dogodilo, možemo izvući pouku i da ubuduće postavljamo jasnije granice ili izrazimo vlastite potrebe. Najzad, tako ne pokazujemo svoje slabosti, nego veliku snagu i hrabrost. U konačnom, što postignemo iznudom, ne možemo nazivati oprostom.

Otpuštanje je proces koji iziskuje vrijeme, a počinje tako što sve postojeće osjećaje prvo moramo osvijestiti i prihvatiti. Upravo žene uspijevaju brzo progutati bijes, pune su razumijevanja i brzo opraštaju. Ali ako ne cijenimo vlastitu bol, ona će u našoj podsvijesti nastaviti rasti i uzrokovati eksploziju na nekom drugom mjestu. Pomirenje često počinje na duhovnom nivou tako što napravimo prvi korak i prepoznamo da je za nas bio bolji od priljubljenosti uz destruktivne osjećaje. Postepeno, uz puno strpljenja i razumijevanja za same sebe, ova će spoznaja utonuti u naše srce i tako omogućiti izlječenje.

Suosjećanje i poštovanje jedni za druge

Kada smo postigli određeno odstojanje od druge osobe, možemo početi međusobno razumijevati osjećaje i pokretačke razloge. Odnosi nikada nisu lišeni boli. Svi mi doživljavamo uvrede, razočaranja i svi mi povređujemo druge ljude.

Niko od nas nije savršen zbog čega bismo svi i trebali imati obzira prema bližnjima. Nekad čak u sebi pronalazimo hrabrost pa priznajemo vlastitu osjetljivost te postavljamo pitanje: „Zaboljelo me je to što si rekao ili napravio.

Ne razumijem zašto se to dogodilo i molim te da mi objasniš.“ Čak i kada nam više ne polazi za rukom da saznamo sve razloge, svom bližnjem i dalje možemo pružiti suosjećanje i poštovanje za njegove osjećaje, poglede i potrebe. Tada će se i pojaviti mogućnost za novi zajednički početak.
Nekada se odnosi ne mogu spasiti i to je u redu. Opraštanje ne znači da se moramo odreći vlastitih granica ili da u pogrešnim situacijama moramo reći „Da.“ Kada želimo reći „Ne.“ Ovo naročito vrijedi kada je riječ o fizičkom ili psihičkom nasilju.

Oprostimo sami sebi

Osoba prema kojoj se naročito često bezobzirno ponašamo smo mi sami. Nerijetko smo jako strogi u osudi vlastitih grešaka i teško možemo da prihvatimo činjenicu da i mi sami povređujemo druge ljude te da smo nepotpuni.

Bijes i mržnja usmjereni prema sebi ne samo da će nas učiniti nesretnim, nego i bolesnim jer naše tijelo ne može razlikovati radi li se o vanjskom ili unutrašnjem napadaču, pa u oba slučaja reaguje stanjima pojačanog stresa, napetosti i straha. Unutrašnji grčevi prouzrokovat će konflikte s našim okruženjem. Zato bismo prvo trebali završiti rat sa samima sobom da bi mogao nastupiti veći mir. Tada će biti veće šanse da i praznici proteknu u lijepom i harmoničnom ozračju.

Kako uspješno oprostiti

Ako u sebi uvijek nanovo žvačete predrasude, onda vam može biti od pomoći ako izlijete dušu na papir. Napišite pismo dotičnoj osobi u kojem ćete bez cenzure navesti sve što vas pokreće. Pismo nemojte poslati, nego ga uništite u sklopu nekog osviještenog rituala otpuštanja tako što ga možete spaliti, a pepeo prosuti u neki potok ili rijeku. Svjesno donesite odluku da se oslobađate tog tereta.
> Budite strpljivi sami sa sobom: Opraštanje je vještina koja se mora vježbati. Nemojte odmah početi s najtežim ljudima i velikim povredama. Vježbajte se na neljubaznim konobarima, loše raspoloženim kolegama i lopovima na parkingu. Kada u takvim situacijama iskusite kako opraštanje pruža bolje osjećaje od mržnje, onda ćete ubuduće biti u stanju još lakše opraštati.
> Postoje različiti pokušaji, strategije i rituali vezani uz temu opraštanja koje su brojni ljudi istaknuli kao korisne. Tu se ubraja i havajski ritual opraštanja Ho’oponopono, „Djelo“
Byrona Katieja ili „Radikalno (samo)opraštanje“ Colina C. Tippinga. Postoji čitav je niz knjiga ove tematike koje se isplati pročitati.
> Kada iz sebe istresete neki konflikt ili neku uvredu, nemojte se sramiti da potražite profesionalnu podršku.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.