Blistavi osmijeh? Uz ovih 5 savjeta to je moguće!
Potpuno u bijelom: osmijeh dopušten
Izbjegavati napadače
Osim genetike i predispozicije, jedno je sigurno: boja zuba s godinama tamni. „Caklina dobija mikro-pukotine, zbog kojih površina postaje hrapava i prima više pigmenata boje", objašnjava stomatolog Michael J. Weiß. Cola i voćni sokovi također napadaju kiselinom. To olakšava igru namirnicama s jakim učinkom bojenja, kao što su kafa, crno vino, curry ili cvekla. Kako biste svaki dan imali bezbrižan osmijeh na usnama, preporučljivo je konzumirati namirnice koje jako boje zube samo tokom glavnih obroka, a zatim isprati usta vodom ili sredstvom za ispiranje koje sadrži fluor. Također važno: operite zube tek 30 minuta nakon obroka i ne zaboravite redovno prepustiti svoj osmijeh u ruke profesionalaca. Profesionalno čišćenje zuba bi se trebalo provoditi jednom do četiri puta godišnje, ovisno o potrebi.
Vješti konac
Samo oko 25 posto Austrijanaca svakodnevno koristi konac za zube- to je greška, jer sama četkica doseže samo 70 posto ukupne površine. Posebno je učinkovita kombinacija konca za zube i interdentalnih četkica – na taj način možete doći i do najudaljenijih udubljenja kutnjaka. Neka Vas ne hvata panika ako krvarite prvi put, to će prestati nakon kratkog vremena.
Smanjiti pritisak
Desni možete doslovno izbrisati trljanjem - stoga: prestanite s pritiskom. Mnoge električne četkice upozoravaju LED svjetlom - ali šta da rade osobe koje peru zube analognom četkicom? Za blistaviji osmijeh najbolje je četkicu držati kao olovku, tako se vrši najmanji pritisak na zube.
Stresu, popusti
Najčešći razlog posjete stomatološkoj ordinaciji danas više nije karijes, nego glavobolja, bolovi u licu ili bolovi u čeljusti kaže stomatolog Weiß. Razlog je stres u svakodnevnom životu koji se noću procesira kroz škripanje zubima. Zagriz je također često nepravilan zato što su zubi nagnuti ili su plombe previsoke. To dovodi do napetosti u području ramena i oštećenja zubne supstance. Klasična stomatologija se tada oslanja na udlage protiv škripanja zubima. Iako prekrivaju zube, u jednom trenutku bivaju izgriženi – i ne mijenjaju ništa na uzroku. Alternativa su takozvane „prilagođene udlage za zagriz“, kaže Michael J. Weiß, koje osiguravaju da zubi bolje leže jedan o drugi, da su zaštićeni od abrazije i da je čeljusni zglob u ispravnom položaju, čime se slijedi terapeutski pristup (npr. koncept „DROS®“).
Blistati ljepše
Više niste u dobi za ortodontske aparate? Sve više i više odraslih želi savršene zube kao na reklamama. Pomoću transparentnih sistema za poravnavanje (kao što je Invisalign) još se puno toga može dovesti u red i u odrasloj dobi kao na primjer oblaganjem izuzetno tankim, nalijepljenim keramičkim ljuskicama: „Možete kozmetički poboljšati zube koji su prekratki, imaju ružan oblik ili praznine na prednjim zubima uz modernu tehnologiju zubnih ljuskica“, kaže stomatolog Weiß. Ali, ne zaboravite: male nepravilnosti su šarmantne, ne mora se sve ispravljati.