Active Beauty
Istiskivanje prištića: dermatologinja odgovara na najvažnija pitanja
vrijeme čitanja: min
Nečista koža

Istiskivanje prištića: dermatologinja odgovara na najvažnija pitanja

Trebaju li se prištići istiskivati ili ne? Kako uopšte nastaje gnojni prištić? Šta je odstranjivač mitesera? Za ACTIVE BEAUTY razgovarali smo s dermatologinjom i stručnjakinjom u području kozmetike kako postupati s prištićima i kako ih najbolje izbjegavati.

Dr. Katharina Medek dermatologica je na Univerzitetskoj klinici u Salzburgu. Za ACTIVE BEAUTY opisala je pozadinu nastanka prištića.

Madelaine Sommerlat trenerica je kvalitete u dm-u. Za ACTIVE BEAUTY objašnjava kako se prištići profesionalno tretiraju u dm kozmetičkom studiju.

Dermatologinja dr. Katharina Medek i trenerica kvalitete u dm-u, specijalizirana za kozmetiku Madelaine Sommerlat, objašnjavaju za ACTIVE BEAUTY kako nastaju prištići i zašto ih radije ne bismo smjeli sami istiskivati.

Kako nastaje prištić?

Odumrle ćelije kože blokiraju izlazne kanale u žlijezdama lojnicama. Zbog toga sebum ne može izaći vani te se nakuplja. Ako dođe u dodir s kisikom ili bakterijama, pod kožom se stvara grudvica koju u žargonu nazivamo prištićem.
Posmatramo li preciznije, u zavisnosti od uzročnika, postoje različite vrste prištića. Uzročnici, naprimjer, mogu biti nedovoljna higijena, stres ili hormonske promjene. Prištiće čak mogu prouzrokovati i pogrešna rutinska njega kože ili neodgovarajući proizvodi za njegu. Masna krema za sunčanje na miješanoj koži može, naprimjer, pospješiti izbijanje akni.

Koje vrste prištića postoje?

Miteseri (komedoni): ako dođe do začepljenja izlaznog otvora žlijezde lojnice, sebum je žućkaste / bijele boje i stvaraju se milije – kolokvijalno se još nazivaju zrnca griza. Ako je otvor žlijezde lojnice malo otvoren i ako kroz njega prodire malo kisika, sebum će pocrnjeti i stvorit će se miteser (komedon). Crna boja nastaj zbog reakcije pigmenta melanina na koži s kisikom iz zraka. Što se više sebuma nakuplja u miteserima, to je više bakterija, a posljedično nastaju upaljive akne.

Prištić (papula, pustula): ako sebum dođe u doticaj s bakterijama, nečistoća se upali. Tako nastaju tvorevine koje u svakodnevnom govoru nazivamo prištićima. U stručnom žargonu nazivaju se papulama. Takve upale na površini kože nemaju izlaz pa se papule ne mogu ni istisnuti. Ako se u njima nakupi gnjoj, govorimo o pustulama.

Potkožni prištići: za razliku od „normalnih“ prištića, ovi prištići nalaze se u dubokim slojevima kože. Potkožni prištići koje još nazivamo cistama ili dubinskim/teškim aknama, na dodir mogu djelovati kao kvržice, mogu popuniti potkožne kanale, biti bolni ili uzrokovati ožiljke.

Treba li istiskivati prištiće ili ne?

U principu ne biste trebali sami istiskivati prištiće, jer se tako može proširiti upala što može posljedično dovesti do stvaranja ožiljaka. „Nemojte se ogledati u odledalu s povećanjem. Tako nerijetko možete vidjeti nečistoće koje obično nisu vidljive, a koje biste možda počeli istiskivati te tako pogoršali stanje s prištićima,“ objašnjava dermatologinja, dr. Katharina Medek.
Obratite se dermatologu radi određenja individualne terapije. Istovremeno se isplati redovno ići kozmetičaru kako biste profesionalno te u higijenskim uslovima očistili kožu.

Zašto ne bismo trebali sami istiskivati prištiće?

Istiskivanje prištića većinom nije dobra ideja, jer tako nastaju male, otvorene rane. U njima se mogu nakupljati bakterije zbog kojih dolazi do upalnih procesa. Rane zacjeljuju sporo i nakon njih se mogu stvoriti ožiljci. „Nečistoće, upale, tragovi prištića i upale ključni su razlozi zašto prištiće ne smijemo sami istiskivati,“ sažeto poručuje dermatologinja. „Čim upalni procesi zahvate velike površine, neophodno je potražiti savjet specijalista.“

Kako pravilno istiskivati prištiće?

Ako uprkos svemu i dalje želite istiskivati prištiće, najbolje je da to činite navečer kako bi se koža preko noći mogla oporaviti i kako biste ujutro imali vidljive rezultate. Ako se prethodno još i okupate ili istuširate, pore će se u vodenoj pari još više otvoriti. Ako nemate iskustva s time, pratite korak po korak upute kako istiskivati prištiće:

  1. Sredstvom za dezinfekciju dezinfikujte mjesto na koži koje ćete tretirati te ruke i prste.
  2. Oko prstiju omotajte maramicu i oprezno istisnite nečistoću, pritišćući odozdo prema gore. Ne uspijete li nakon par pokušaja, odustanite i potražite pomoć stručne osobe. Kada se pritišće previše snažno i dugo, mogu se proširiti neke žilice ili koža može nateći. Alternativno, prištić možete oprezno pročistiti dezinficiranom iglom te ga onda istisnuti. Ali to biste trebali raditi samo ako ste uvježbani i ako znate koliko duboko smijete ubosti. U suprotnom je prevelika opasnost od povrede.
  3. Na problematično mjesto na koži ponovo nanesite malo dezinfekcijskog sredstva.
  4. Prethodno nanesite sredstvo protiv prištića u sticku kako ne bi došlo do dodira s bakterijama i kako biste isušili otvorene rane.
  5. Nanesite flaster za prištiće na otvorenu ranu koji ima antibakterijsko djelovanje i isušuje prištić.

Šta je odstranjivač mitesera i kako može pomoći pri istiskivanju prištića?

Odstranjivač mitesera medicinski je instrument za istiskivanje prištića iz pora kože. Nerijetko je to metalni štapić s malim čeličnim prstenom na vrhu. Laganim pritiskom njime se prelazi preko kože kako bi se prištić istisnuo iz kože. Ali dermatologinja ne preporučuje da se primjenjuje kod kuće. „Ovakvo tretiranje kože u nečistim uvjetima može donijeti više štete nego koristi,“ ističe. Bolja opcija je profesionalno čišćenje kože u kozmetičkom studiju.

Kako spriječiti prištiće?

  • Ujutro i navečer kožu čistite vodom, blagim losionom za pranje i blagim tonikom za lice. „Losion za pranje čisti, a tonik za lice gradi zaštitni kiseli sloj kože,“ objašnjava stručnjakinja iz dm kozmetičkog studija. Svakodnevnim ritualima pranja odstranjujete preostali sebum, nečistoće i bakterije te tako prištićima pružate malo prilika. Prema potrebi u nekom kozmetičkom studiju možete utvrditi koji proizvodi odgovaraju kojem tipu kože.
  • Zaštitite svoju kožu od prevelike izloženosti suncu, jer UV-zračenje pogoduje prištićima.
  • Pripazite na uravnoteženu ishranu s puno povrća i integralnih proizvoda. Buddhine zdjelice zdrave su, raznovrsne i ukusne. „Znamo da previše šećera mliječnih proizvoda i previše jednostavnih ugljikohidrata mogu pogodovati nečistoj koži,“ objašnjava dermatologinja. Popijte i dovoljno vode, jer tako koža ostaje zdrava iznutra pa se na njoj stvara manje prištića.
  • Priviknite se na što je moguće uravnoteženiji životni stil i u međuvremenu sebi priuštite svako toliko malo odmora. Pritom tehnike opuštanja i druge metode protiv stresa pomažu. Tako ćete spriječiti da vas stres nadvlada, jer stres može poremetiti hormone, što opet može potaknuti izbijanje prištića.
  • Upravo kada nije riječ samo o pojedinačnim prištićima nego o izraženim nečistoćama, sami ne biste smjeli previše dugo eksperimentisati s mogućnostima. Potražite što je brže moguće neku dermatološku praksu ili profesionalni kozmetički studio, jer u suprotnom mogu se stvoriti ožiljci, koža može postati osjetljiva ili, može doći do kakvih drugih posljedica.
  • Povrh svega navedenog, pripazite na dobru higijenu u svakodnevnom životu. Tu, naprimjer, spada redovno čišćenje alata za ljepotu. „Isto tako, nemojte prečesto posezati rukom prema licu, redovno perite navlake za jastuk i dezinfikujte unutarnju stranu svoje kacige za bicikl,“ predlaže stručnjakinja za kozmetiku. „Tako bakterijama maksimalno sužavate manevarski prostor.“


Ove proizvode za prištiće potražite u dm-u:

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.