Active Beauty
Uživanje na suncu – ali: sigurnost na prvom mjestu!
Tekst: Margit Hiebl
vrijeme čitanja: min
Zaštita od sunca

Uživanje na suncu – ali: sigurnost na prvom mjestu!

Sunce igra centralnu ulogu u našim životima: tijelo ga treba za proizvodnju vitamina D. Ipak, trebali biste slijediti ove savjete prije nego što izložite svoje tijelo žarkom suncu.
Očuvajte kožu ljeti hladnom uz ovih sedam savjeta.

1. S mjerom i ciljem

Ko misli da samo pri opsežnom sunčanju može imati koristi od pozitivnih učinaka UV zračenja, vara se. Dovoljno je izložiti lice, šake i ruke suncu dva do tri puta sedmično između marta i oktobra. Ali i tablete i kapi vitamina D mogu pomoći, čak i u hladnoj sezoni.

2. 2-u-1 (2-in-1) zaštita od sunca i njega

Povezujete li zaštitu od sunca s masnim kremama koje se teško upijaju? Onda možda jednostavno niste pronašli odgovarajuću zaštitu od sunca za vas. U današnje vrijeme kreme za sunčanje obično mogu učiniti mnogo više od samo zaštite od UV svjetla: sa sastojcima kao što su hijaluronska kiselina i kompleksi protiv onečišćenja, kreme za sunčanje zasigurno mogu konkurirati konvencionalnoj njezi lica. To olakšava svakodnevnu upotrebu proizvoda.

3. Koja zaštita od sunca je odgovarajuća?

Od losiona i krema do sprejeva, postoji mnogo različitih načina da se zaštitite od sunca. Koju varijantu želite koristiti, u potpunosti je prepušteno vama. Jednostavno odaberite proizvod koji vam najviše odgovara. Ako rado koristite svoju zaštitu od sunca, vjerovatno ćete to činiti češće. Ipak, gelovi, fluidi s niskim sadržajem masnoće i losioni su posebno prikladni za masnu kožu. Za suhu kožu najbolje je koristiti kremaste teksture, a za dlakavu kožu je dobra ideja koristiti sprejeve.

4. Više je više

Nemojte štedjeti pri nanošenju kreme za sunčanje. Najbolje je već ujutro nanijeti kremu po cijelom tijelu prije nego što se obučete, tako da kasnije nije važno ako promijenite bikini, a naramenice su odjednom na drugom mjestu. Osim toga, nisu svi odjevni predmeti otporni na UV zračenje. Nažalost, to se često primijeti tek kada je koža već nadražena suncem. Ovdje može pomoći da ljeti u torbici imate laganu maramu koju po potrebi možete nabaciti preko ramena kao zaštitu od sunca.

5. Preplanulo ne znači zaštićeno

Kome to nije poznato: prva tri dana godišnjeg odmora pedantno se mažemo kremom za sunčanje za dan na plaži, ali nakon toga sve češće izostavljamo zaštitu od sunca. Jer: Lijepo smo preplanuli i sada smo zaštićeni od sunca. Nažalost, to nije istina i još uvijek možete dobiti gadne opekotine od sunca. Stoga se na plaži često mažite – posebno ako ste bili u vodi – i priuštite svojoj koži redovne pauze u hladu.

6. Osjetljiva dječja koža

Nažalost, dječja koža nije samo posebno osjetljiva na sunce, nego i na zaštitu od sunca. Bebe se stoga nikada ne bi smjele izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti. Odjeća prikladna za sunce maloj djeci pruža najbolju zaštitu. Za tu namjenu postoji posebno izrađena odjeća koja štiti od UV-zračenja. Tada se kremom moraju namazati samo oni dijelovi tijela koji nisu pokriveni.

7. Zaštita od sunca naspram zaštite okoliša

Koliko god su nam zaštitni filteri važni, oni nažalost mogu biti štetni za okoliš. Prilikom plivanja u vodu lako dospiju tvari kao što su oksibenzon, oktinoksat, oktokrilen i mikroplastika. Neke regije za odmor, poput Havaja su stoga „Zakonom o zaštiti grebena" zabranile kreme za sunčanje s posebnim filterima. O tome biste se trebali informirati prije Vašeg odmora i sa sobom ponijeti odgovarajuće proizvode.
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.