Active Beauty
Davanje flašice bebi: babica odgovara na najvažnija pitanja
vrijeme čitanja: min
Vrijeme je za flašicu

Davanje flašice bebi: babica odgovara na najvažnija pitanja

Dojenje je najbolje za novorođenče. Ali ponekad ne ide ili mama želi hraniti bebu izdojenim majčinim mlijekom. Ali, i davanje flašice bebi novopečenim roditeljima može biti prava nauka. Babica odgovara na najvažnija pitanja i donosi savjete šta roditelji mogu uraditi ako beba odbija flašicu.
Babica Sarah Brumen vodi pokrajinski ured Tirol Austrijskog gremija za babice. Također je angažovana u savjetovanju roditelja.

Može li se beba previše uhraniti flašicom?

Dokle god se majčino mlijeko (ili početna hrana) daje prema potrebi, beba se ne može previše uhraniti flašicom. Obično bebe u prvoj godini života traže hranu svaka dva do tri sata. Ali, nemojte sebi postavljati alarm, jer će vam vaša beba sama pokazati kada je gladna. Osim toga, djeca koja dobivaju flašicu, ponekad su duže sita. Zbog toga biste trebali hraniti svoje dijete uvijek kada vam šalje signale.

Signali gladi mogu izgledati ovako:

•nemir •traženje dojke (glava se okreće lijevo-desno)
•mljackanje, sisanje ruku i nogu, plaženje jezika
•plač i vikanje.

Mnogi od ovih signala mogu također ukazivati na punu pelenu, grčeve i tako dalje. Nemojte se frustrirati ako u početku možda pogrešno protumačite neke od njih. S vremenom ćete sve bolje razumjeti svoju bebu.

U kojem položaju treba davati flašicu bebi?

Dobar sjedeći položaj za roditelje i bebu donosi više udobnosti. Zbog toga se smjestite u udobnu stolicu, na primjer, s naslonom za ruke, ili na kauč i prema potrebi stavite jastuk za dojenje ispod ruke. Držite bebu u laganom sjedećem položaju dok joj dajete flašicu i pazite da joj glava leži na vašem laktu.

Dok za bebu dojenje nije problem kada leži na leđima, kod hranjenja flašicom glava bi trebala biti malo više u odnosu na tijelo. Budući da mlijeko iz flašice teče brže i nekontroliranije nego iz dojke, postoji veća opasnost da se dijete zagrcne.

Također, uspostavite kontakt očima s djetetom kako biste bolje komunicirali i brže reagovali na njegove potrebe. Ponekad promijenite stranu i držite bebu u drugoj ruci. Važno je pronaći položaj u kojem oboje možete ostati neko vrijeme.

Trebaju li se praviti pauze tokom hranjenja?

U principu, pauze nisu potrebne. Ako beba postane nemirna, zagrcne se ili treba podrigivati, ima smisla pažljivo prstom osloboditi podpritisak na dudici i kratko prekinuti hranjenje. Kada dijete podrigne i ponovno se smiri, možete nastaviti hranjenje ako je još uvijek gladno.

Ko bi trebao davati flašicu bebi?

Flašicu bi prvenstveno trebale davati osobe koje su najviše zadužene za njegu. To su prije svega roditelji. Ali, naravno, i članovi porodice ili prijatelji mogu biti bliske osobe za njegu. Važno je da beba doživljava što manje promjena.

Šta uraditi ako dojena beba odbija flašicu?

Prije svega, pazite na to da koristite odgovarajuću dudicu koja nalikuje dojci. Ponekad je potrebno isprobati nekoliko dudica jer i bebe imaju svoje favorite.

Važno je poštovati pravilo da se ne odustaje! Bebe već rano razvijaju navike, i ako je beba navikla na dojku, neće se tako brzo prilagoditi. Pokušajte prije svakog dojenja prvo ponuditi flašicu. Provjerite je li na dudi ostalo malo majčinog mlijeka i navlažite bebine usne kako bi shvatila da joj iz flašice dolazi nešto poznato. Kao i kod dojenja, vrlo je važno uspostaviti blizak kontakt putem kože. Smjestite se u položaj koji biste zauzeli pri dojenju, i ostvarite puno fizičkog i vizualnog kontakta. Ponekad je na početku lakše ako partner/ica daje prve flašice kako bi se dijete naviklo. Ali, uvijek budite prisutni kako bi vaša beba znala da ste u blizini.

Šta uraditi ako beba plače dok joj dajete flašicu?

Za roditelje je mučno kada beba plače dok joj daju flašicu. Pogotovo, jer često nije lako prepoznati uzrok. Mogući razlozi mogu biti:

•previše vruće mlijeko: beba plače odmah od početka. Oprez: postoji opasnost od opekotina! Zbog toga uvijek prvo provjerite temperaturu.
•nepravilan protok mlijeka: iz flašice izlazi previše ili premalo mlijeka. Isprobajte drugu dudu.
•bolovi u trbuhu i grčevi: Ako beba plače nakon hranjenja, možda je progutala previše zraka i pati od grčeva.
•bolesti: u rijetkim slučajevima, bolest može biti uzrok plača bebe. Ako se situacija ne poboljšava ili ste zabrinuti, ne oklijevajte posavjetovati se s pedijatrom.

Kako olakšati davanje flašice bebi noću?

Dobar san je svetinja za roditelje! Kako biste uštedili vrijeme noću, možete već navečer pripremiti prah i držati flašicu s prokuhanom, hladnom i vrućom vodom u termosici blizu kreveta. Pravi omjer miješanja brzo ćete savladati. Kada beba postane gladna, samo trebate pomiješati sastojke i obrok je spreman.

Također, postoji jednostavan trik za mjerenje prave temperature flašice tokom noći u polusnu: mlijeko bi trebalo biti oko 37 stepeni – otprilike kao koža na zapešću. Zbog toga pustite nekoliko kapi mlijeka na zapešće. Ako ne primijetite razliku u temperaturi, možete bez brige dati bebi flašicu. Postoje i posebne flašice koje mijenjaju boju kada je sadržaj previše vruć. Također možete koristiti mali kuhinjski termometar.

Do kada beba „smije“ dobivati flašicu noću?

Najkasnije od šestog mjeseca treba uvesti dohranu. Od tada bebe također piju vodu. To je pravi trenutak za postupno odvikavanje od noćne flašice – pogotovo kada počnete s večernjom kašicom.

Rast, infekcije ili razvojni skokovi mogu spriječiti odvikavanje preko noći. Pokušajte barem uvijek prvo ponuditi malo vode. Ako ništa drugo ne pomaže, povremeno možete dati noćnu flašicu.

Šta trebam znati o čuvanju majčinog mlijeka?

Majčino mlijeko treba izdojiti u sterilnu posudu i čuvati u sterilnoj posudi ili vrećici za majčino mlijeko. Mlijeko treba što prije staviti na hladno. Ako se neće koristiti unutar sljedeća 24 sata, može se bez problema zamrznuti i kasnije odmrznuti. Ako ste slučajno zaboravili mlijeko u frižideru, nemojte ga više davati bebi! Ali, možete ga dodati u vodu za kupanje – to će učiniti kožu mekšom pa vrijedno majčino mlijeko neće biti uzaludno izdojeno.

Kako mogu hraniti bebu izdojenim mlijekom dok smo vani?

Ponesite majčino mlijeko koje ste prethodno spremili u porcije. Možete ga staviti u flašice ili vrećice za majčino mlijeko. Važno je mlijeko transportovati u frižideru jer majčino mlijeko ne smije biti na sobnoj temperaturi duže od dva sata. Mlijeko možete zagrijati pod mlazom tople vode. Držite ga pod toplom vodom i lagano ga pomičite. Zatim provjerite temperaturu s pomoću testa na zapešću: pustite nekoliko kapi mlijeka na zapešće. Ako ne primijetite razliku u temperaturi, možete bebi dati flašicu.

Kako pripremiti flašicu dok smo vani?

Slično kao i s flašicom za noć, priprema je ključna. Za sigurnost uvijek ponesite dvije sterilizirane flašice s prokuhanom vodom i dodatnu prokuhanu, vruću vodu u termos bociv. Za pravu količinu mliječnog praha koristite dozatore. Kada ste vani, samo sve pomiješajte.

pročitajte ovdje šta trebate znati kada putujete s bebom i malim djetetom.

Koliko dugo beba smije dobivati flašicu?

Kao i kod dojenja, nema fiksnih pravila kada treba prestati davati flašicu. Preporučuje se postupno odvikavanje bebe od flašice od desetog ili dvanaestog mjeseca. Ali, nemojte se previše opterećivati i slušajte individualne potrebe svog djeteta kao i vlastite.

Općenito, tema davanja flašice mnogim majkama donosi osjećaj krivice i stres. Većina mama želi dojiti, ali to nije uvijek moguće. Važno je imati na umu da niste manje prisutni za svoje dijete ako ga hranite flašicom. Majke koje daju flašicu mogu također izgraditi duboku vezu s djetetom. Također je moguće davati bebi izdojeno majčino mlijeko u flašici. Ako trebate profesionalni savjet, obratite se svom pedijatru ili babici.

Treba li mijenjati veličinu dude s porastom bebine dobi? To nije potrebno, jer se ni kod dojenja veličina dojke ili bradavice ne mijenja niti majčino mlijeko brže teče. Ko želi davati bebi flašicu, može ostati pri najmanjoj veličini dude.

Treba li sterilizirati dudice i kod starijih beba?

Da, flašicu i dudu uvijek treba sterilizovati, jer se bakterije vrlo dobro osjećaju u vlažnim i toplim okruženjima i brzo se razmnožavaju. Iz istog razloga, pripremljena zamjenska hrana za majčino mlijeko uvijek se mora odmah dati bebi i ne smije se čuvati.

Kako izbjeći mikroplastiku u flašici?

Istraživanja su pokazala da beba dnevno unese oko 1,6 miliona čestica mikroplastike putem flašice. Većina mikroplastike oslobađa se pri ulijevanju vruće vode i protresanju mliječnog praha. Zbog toga se preporučuje korištenje staklenih flašica ili pripremanje hrane u posebnom spremniku, a zatim prebacivanje u flašicu. Flašicu treba nakon svakog steriliziranja oprati najmanje tri puta.

Trebaju li bebe koje koriste flašicu dudu varalicu?

To se ne može generalizovati. Svaka beba je različita. Kao i djeca koja se doje, neke bebe trebaju dudu varalicu za umirenje, a druge ne. Dude varalice uvijek treba koristiti samo u terapijske svrhe. Ako imate osjećaj da vaša beba u uzbudljivim situacijama uvijek želi dojku ili traži flašicu, može joj se ponuditi duda varalica za umirenje.

Kompaktne i jednostavne za korištenje

„Ručna izdajalica“ PHILIPS AVENT

Dostupno na dm online shopu

Za sigurno pohranjivanje majčina mlijeka

„Mama Vrećice za majčino mlijeko“ babylove

Dostupno na dm online shopu

S dudom koja nalikuje dojci

„Natural Response bočica za bebe s AirFree ventilom“ PHILIPS AVENT

Dostupno na dm online shopu

S antikolik sistemom

„Bočica široko grlo 280 ml“ babylove

Dostupno na dm online shopu

Praktično za doziranje procija

„Dozator za mlijeko u prahu“ NUK

Dostupno na dm online shopu

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.