Active Beauty
Kolike kod beba: babica odgovara na najvažnija pitanja
vrijeme čitanja: min
Oje, Bauchweh!

Kolike kod beba: babica odgovara na najvažnija pitanja

Ako beba u prvim sedmicama života jako plače i teško se može smiriti, roditelji često posumnjaju na takozvane kolike. No bol u trbuhu ne uzrokuje uvijek nelagodu. Babica objašnjava kako prepoznati prave kolike, kako roditelji mogu pomoći bebi i kada je potrebna pomoć pedijatra.

Lisa-Maria Rebhandl je slobodna primalja i uključena je u Austrijsko povjerenstvo za primalje. Napisala je i knjigu o nošenju beba. Odgovarala je na pitanja o kolikama za ACTIVE BEAUTY.

Šta kod beba uzrokuje kolike?

Prije svega, ovdje moramo razlikovati ima li beba prave kolike ili je to normalan rad probave? Mnogo toga se događa u bebinom trbuščiću u prvih nekoliko sedmica i mjeseci. Tanko, još nezrelo crijevo mora obaviti težak posao. Peristaltika, tj. pokret mišića koji gura hranu, potpuno je nova, a mikrobiom još se razvija, što je stresno za dojenčad.

No bolovi u trbuhu nisu uvijek odgovorni za sate i sate plača koji se obično javljaju navečer, premda se upravo ova "dijagnoza" često postavlja. Nostalgija za domom u maternici, senzorna preopterećenost, nedostatak sna koji se nakupio tokom dana ili, jednostavno, potreba za bliskošću - sve to, ponekad i sve to skupa, ispoljava se u plaču i vrištanju. Prilika je to u ranom djetinjstvu za izražavanje nelagode i suočavanje sa stresom u isto vrijeme.

Moguć je i suprotan smjer: mozak je usko povezan s crijevnim nervnim pleksusom unutar crijevne stijenke. Ako je svega previše, udara u želudac i manifestira se bolovima u trbuhu.

Kako ću znati da moja beba ima kolike?

Za prave kolike karakteristično je crveno lice, stisnute šake, napuhan trbuh s napetom trbušnom stijenkom, povijena koljena, udaranje, pretjerano istezanje i resko vrištanje koje se teško može smiriti. Međutim, prave kolike vjerojatno su puno rjeđe nego što bismo to očekivali.

Kada su kolike najneugodnije? Postoje li tromjesečne kolike?

Kolike se obično javljaju nekoliko sedmica nakon rođenja, a vrhunac dosežu oko šeste do osme sedmice života. Uz nekoliko izuzetaka, napadi vrištanja spontano se povlače do kraja trećeg ili četvrtog mjeseca. No isto vrijedi i ovdje: ove faze plača dio su normalnog razvoja dojenčeta. Nisu nužno povezani s kolikama.

Kako brzo umiriti bebu kod kolika?

Bez obzira je li riječ o pravim kolikama ili zbog drugih uzroka opravdanom plaču, dojenčad trebaju roditeljsko razumijevanje, podršku i pomoć u samoregulaciji. Puno nošenja, masiranje trbuščića, eventualno previjanje i dovoljno sna – sve to može pomoći bebi. Ako sve to ne pomogne, trebali biste biti svjesni da kao mama i tata niste odgovorni za bebin plač i ne morate ga “zaustavljati”. Najvažnije je pratiti bebu i biti prisutni. Budite dobri prema sebi i olakšajte si situaciju.

Sada o pojedinačnim metodama koje pružaju olakšanje ako se ne osjećate dobro:

Nošenje u položaju koji smanjuje pritisak na trbušnu stijenku te nježno masira i grije trbuščić u mnogim slučajevima garantuje opuštanje i uspavljivanje. Nosiljka za bebe koja dobro pristaje i prijanja za leđa zlata je vrijedna! Ako je djetetova bol ili uznemirenost toliko jaka i ne može se obuzdati, vrijedi isprobati nešto rastezljiviju, elastičnu nosiljku. Istraživanja pokazuju da nošena djeca plaču do 43 posto manje tokom dana u usporedbi s djecom koja nisu nošena. Ali budite oprezni: često preporučljivo "držanje za letenje", u kojem bebe leže potrbuške na podlakticama, sve je više na lošem glasu. Čini se da pomaže - ali uzrokuje pretjeranu stimulaciju bebe i beba se povlači od svih impulsa tako što zaspi. Općenito, strogo se ne preporučuje nošenje "licem prema naprijed"!


Preporuka redakcije: ovdje jedna primanja savjetuje kako roditelji mogu pravilno nositi svoje bebe.

Masaža trbuha s posebnim uljem ili nježno kruženje oko zdjelice dok su bebine nožice zgrčene, mogu pomoći u ublažavanju bolova u trbuhu. Važno je obratiti pažnju na bebine signale jer ne vole sve bebe masažu. Ponekad je dovoljan samo dodir i zagrijavanje stopala. Lupkanje djeci olakšava obavljanje nužde. Također je moguće držati bebu u čučećem, oslonjenom položaju iznad kahlice ili podloge za prematanje. Ovaj položaj potiče obavljanje nužde i rasterećuje trbušni zid.

Kako bi izbjegli pretjeranu nadraženost navečer, roditelji bi trebali osigurati dovoljno prilika za spavanje tokom dana. Toplina i sigurnost, sitost i umor– najbolji su recepti za uspavljivanje. Nošenje na rukama je također dobra metoda.

Preporuka redakcije: ovdje pročitajte upute o masaži beba.

Neke bebe uživaju u povijanju, odnosno umatanju tkanine kojom se simuliraju fizičke granice maternice. Važno je da dijete nikada ne “povijate” dok su mu ispružene noge, nego u laganom čučnju s lagano razmaknutim bedrima. To je neophodno za razvoj još nezrelih kukova dojenčeta. Za roditelje je najbolje da im babica pokaže kako se povija.

Preporuka redakcije: ovdje roditelji otkrivaju kako uspješno prematati bebu.

Šta još pomaže protiv kolika kod novorođenčadi?

Neki se roditelji kunu u osteopatiju: suptilne blokade, obično u gornjem dijelu vratne kralježnice, dovode do nelagode. Ova napetost utječe na živac koji je izravno povezan s probavnim traktom. Te se blokade mogu riješiti osteopatijom. U svakodnevnom životu ima smisla uvijek podizati bebu sa strane. Ako bebu podižete iz ležećeg položaja, glava se često isteže unatrag – a to također može dovesti do napetosti u vratnoj kralježnici.

Posebno nakon carskog reza ili ako je rodilja tokom poroda dobila antibiotik, beba može imati nepovoljnu crijevnu kolonizaciju. Primjena probiotika ovdje može biti vrlo uspješno rješenje. O tome je najbolje razgovarati sa svojim pedijatrom.

Postoje li namirnice koje bi dojilje trebale izbjegavati?

Dojilje često čuju da određena hrana uzrokuje nadutost i bolove u trbuhu kod beba. No, vjerovatno nije presudna prehrana ni razmaci između pojedinih obroka dojenjem. Jedini izuzetak je kravlje mlijeko. Čini se da značajan broj dojenčadi pati od alergije na proteine kravljeg mlijeka. Protein se prenosi djetetu preko hane koju unosi putem majčinog mlijeka. Ako uz bolove u trbuhu i nadutost ima krvi u stolici, dijete možda sporo dobija na težini ili ima i osip na licu i pelenskom području, dijagnoza je očigledna. Tada majčino odricanje od proizvoda od kravljeg mlijeka zapravo može pridonijeti olakšanju. Ovdje pročitajte savjete za pravilnu ishranu tokom dojenja.

Na šta trebaju obratiti pažnju roditelji koji ne doje bebe?


Babice samo preporučuju hranjenje formulom. Pri pripremi važno je pridržavati se tačnih uputa na pakovanju, paziti na ispravnu temperaturu napitka i paziti da u tečnosti bude što manje mjehurića zraka. Pri hranjenju bi trebalo držati bebu u naručuju – slično kao i kod dojenja. Bebu ne smijete ležerno hraniti bočicom dok sjedi u dječjoj sjedalici. Nakon obroka roditelji trebaju pomoći bebi da podrigne. Na tržištu postoje i posebne dude protiv grčeva.

Kada beba s kolikama treba doktoru?

Ako beba ne dobia dovoljno na težini, lošeg je općeg zdravlja ili ako ima zelenkastu, vodenastu stolicu jakog mirisa, potrebno je posjetiti pedijatra. Isto vrijedi i ako se sumnja na alergiju na bjelančevine kravljeg mlijeka, premda se to ne može uvijek jasno dijagnosticirati.



Ovi proizvodi pomažu protiv kolika:

Zagrijava trbuščić
„Grijaći jastuk Ti si moje sunce“, orangetree
> Dostupno na dm online shopu



Jetzt im dm Online Shop kaufen


Za masažu trbuha
„Sensitive ulje za bebe, badem“ babylove
>Dostupno na dm online shopu

Za ublažavanje grčeva
„Čaj od komorača i kamilice“ Becutan
>Dostupno na dm online shopu

Staklena bočica s anatomski oblikovanim sisačem, protiv kolika
„Staklena bočica za bebe, 0+ mjeseci“ NUK
>Dostupno u dm online shopu

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.