Ljubimci za djecu: šta biste prema stručnjakinji za zaštitu životinja trebali znati
Mnoga djeca priželjkuju kućnog ljubimca. Kako bi se pravilno nosili s velikom odgovornošću, roditelji bi trebali unaprijed razmisliti o nekoliko stvari. Stručnjakinja iz udruge Tierschutz Austria objašnjava koji su kućni ljubimci prikladni za djecu i porodice te koja pitanja svakako treba unaprijed razjasniti.
Sadržaj
- Koje su životinje prikladne kao kućni ljubimci?
- Koje kućne ljubimce je lako njegovati?
- Koji glodavci mogu biti kućni ljubimci?
- Koji se kućni ljubimci vole maziti?
- Koji su kućni ljubimci prikladni za djecu?
- Kako porodice od samog početka mogu ispravno postupati sa svojim kućnim ljubimcem?
- S koliko godina djeca mogu brinuti o kojim kućnim ljubimcima?
- O čemu mora razmisliti svaka porodica prije nego što nabavi kućnog ljubimca?
- Zašto porodicama s djecom nije preporučljivo nabaviti mladunče psa?
- Kako porodice koje nemaju kućnog ljubimca mogu ostvariti kontakt s drugim životinjama?
Sabrina Scharner odgovorna je za upravljanje utočištem za mačke u Tierschutz Austria, bečkoj udruzi za zaštitu životinja. Također je zamjenica upraviteljice skloništa za životinje. U intervjuu za ACTIVE BEAUTY objašnjava koji su kućni ljubimci prikladni za porodice te daje savjete kako se pravilno ponašati prema životinjama.
Koje su životinje prikladne kao kućni ljubimci?
Načelno su kao kućni ljubimci prikladne životinje, poput pasa, mačaka, glodavaca, ribica i reptila. Na pitanje „Kakav kućni ljubimac mi odgovara'“ svako za sebe mora odgovoriti. Jesam li osoba koja voli mačke ili pse? Koliko vremena imam na raspolaganju za brigu o kućnom ljubimcu? Smeta li mi kada se životinja linja? Imam se želju brinuti o nekoj životinji, no nemam vremena. „Neki ljudi preferiraju glodavce, drugima su zanimljiviji reptili, a ako imate malo vremena, onda je vjerojatno akvarij s ribicama dobar izbor za vas“, ističe stručnjakinja za zaštitu životinja Sabrina Scharner.
Koje kućne ljubimce je lako njegovati?
Kod pitanja kakav kućni ljubimac kome pristaje, važnu ulogu igra i vrijeme potrebno za bavljenje i njegu oko tog ljubimca. Mali kućni ljubimci, poput hrčaka, štakora, gerbila, zamoraca i riba iziskuju nešto jednostavniju njegu. No i njih treba opskrbljivati hranom i vodom. Glodavcima je potrebno više mjesta i nije im dovoljan mali kavez u nekom ćošku. Svi ograđeni prostori, nastambe ili akvariji za životinje moraju biti čisti. Također im je potrebno osigurati aktivnost i raznolikost te veterinarsku brigu. “Nije odviše lako brinuti se ni za jednu životinju. Svaka zaslužuje brigu primjerenu vrsti”, ističe stručnjak za dobrobit životinja.
Koji glodavci mogu biti kućni ljubimci?
Glodavci spadaju među omiljene kućne ljubimce, jer su inteligentni i sposobni učiti. Iziskuju relativno malo prostora, no unatoč tome, trebaju sobu za istrčavanje i relativno su povoljni za kupovinu i hranjenje. Ipak, mora ih se adekvatno čuvati i redovno se brinuti o njima. Njihovi kavezi uvijek moraju biti dobro očišćeni kako bi ostali zdravi. Osim kunića, zamoraca, miševa i štakora, u glodavce su ubrajaju, na primjer, i degui te činčile. “S činčilama je jako teško i, uprkos pahuljastom krznu, obično ne dopuštaju da ih se dodirne”, objašnjava Sabrina Scharner.
Koji se kućni ljubimci vole maziti?
Čak i druželjubive životinje nije moguće u svakom trenutku i prema vlastitim željama maziti i čvrsto stiskati. Većina životinja to uopće ne voli. Ako ih želite umiriti, sami će vam prići. Životinje koje rado prilaze čovjeku, su, na primjer, kunići, psi i mačke. Ti kućni ljubimci najiskrenije dopuštaju dodirivanje. No individualno je koliko će se neki kućni ljubimac dati dodirivati. To ovisi o karakteru životinje i o tome šta je životinja već prije doživjela s nekom osobom. Stoga bi odrasli trebali obratiti pažnju na to kako djeca postupaju sa životinjama. Moraju postavljati jasna pravila kako bi djeca znala da životinje, na primjer, moraju ostaviti na miru dok spavaju ili kada se povuku u svoj kutak.
Koji su kućni ljubimci prikladni za djecu?
Općenito su kao kućni ljubimci za djecu prikladne životinje koje se daju posmatrati i s kojima se djeca mogu igrati. Posebno lijepo s porodicama funkcionišu kunići i zamorci. Osim toga, dokazano je da je priroda najbolje igralište za djecu. Tokom zajedničkih izleta djeca mogu skupljati biljke poput maslačka kojima mogu hraniti životinje. Prirodni materijali iz šume, poput kamenja ili komada drveta, također se mogu lako ugraditi u dizajn ograđenog prostora. To je promjena za životinje. U isto vrijeme djeca nešto uče i imaju posla. Štakori, miševi i ribe također su prikladni kućni ljubimci za djecu, jer ih je lako posmatrati. Naravno, mačke i određene pasmine pasa također se dobro uklapaju u porodični život - ako se s njima ispravno postupa od samog početka.
Kako porodice od samog početka mogu ispravno postupati sa svojim kućnim ljubimcem?
Čak i životinje koje su prikladne za porodični život pridonose uravnoteženom suživotu kada se s njima pravilno postupa. I u ovom slučaju odgovornost snose roditelji, jer upravo oni djeci moraju predočiti i naučiti ih da životinje ne smijemo plašiti, da trebaju pauze za odmor ili vlastiti prostor u koji se mogu povući – mjesto za pse nije za djecu. „Sve to pridonosi ravnopravnom pristupu prema životinjama,“ ističe stručnjakinja.
Preporučuje da se o postupanju sa životinjama manje informiše na internetu koji vrvi od svačijih mišljenja, a više u udruženjima za zaštitu životinja ili u publicističkim knjigama. Također biste trebali saznati šta je pas doživio u svom prethodnom životu. “Ako je imao puno negativnih iskustava, porodični život može postati haotičan i okrenut naglavačke”, objašnjava Sabrina Scharner. U tom slučaju porodice mogu potražiti pomoć udruženja za zaštitu životinja. Nerijetko su očekivanja prevelika pa životinje završe u skloništu za životinje.
Ovdje pročitajte savjete za kućne ljubimce.
S koliko godina djeca mogu brinuti o kojim kućnim ljubimcima?
Bez obzira na dob djece, roditelji su uvijek odgovorni za dobrobit životinje. Moraju biti spremni brinuti se za životinju, držati je na način prikladan za vrstu i pružati joj veterinarsku brigu - na primjer, ako se mačka prehladi. Kada su roditelji i sami primjer, djeca uče preuzimati odgovornost. “Roditelji trebaju biti svjesni da ako porodica dobije životinju, najveći dio posla pada na njih – čak i ako dijete obeća da će se brinuti o njoj”, objašnjava stručnjakinja.
Djeca se mogu brinuti o kućnim ljubimcima od sljedeće dobi, dok je odgovornost i dalje uvijek na roditeljima:
- od dobi 4 godine djeca mogu preuzeti male zadatke, poput hranjenja riba.
- od 6. godine djeca se mogu sama brinuti o malim životinjama poput kunića, što uključuje njihovo hranjenje i čišćenje.
- od 8 godina djeca mogu na vlastitu odgovornost čuvati kućne ljubimce.
- od 12 godina djeca mogu samostalno čuvati pse i mačke.
O čemu mora razmisliti svaka porodica prije nego što nabavi kućnog ljubimca?
Životinje se moraju držati u skladu s vrstom kojoj pripadaju. Porodice bi trebale pažljivo razmotriti sljedeće tačke prije nego što se odluče za kućnog ljubimca:
- odgovara li životinja trenutnoj životnoj situaciji?
- imate li dovoljno mjesta u stanu ili kući?
- u kojoj se mjeri kućni ljubimci mogu integrisati u svakodnevni život?
- možete li voditi životinju sa sobom na izlete i odmore - ili joj je potrebna vanjska njega, kakvu pružaju u pansionu za kućne ljubimce? Može li pas sa mnom planinariti ili je potrebno neko drugo rješenje?
- koliki su troškovi uključeni u kupovinu kućnog ljubimca (hrana, veterinarski troškovi itd.)? Hoćemo li se o životinji moći dobro brinuti cijeli život – 15 do 20 godina, ovisno o životinji?
- Ima li neki član porodice neku alergiju? Na primjer, sijeno se često koristi kao hrana za kuniće, ali je vrlo prašnjavo.
- ako životinja dolazi iz uzgajališta, je li moguće posjetiti farmu i vidjeti u kakvim se uslovima životinja uzgaja?
Zašto porodicama s djecom nije preporučljivo nabaviti mladunče psa?
Porodice s novorođenčetom ili bebom ionako se moraju naviknuti i na novonastalu situaciju. Često u isto vrijeme nabave i mladunče psa jer žele da im dijete odrasta uz životinje. “No oni mogu prouzročiti još veći stres od beba ili malog djeteta”, ističe stručnjakinja za dobrobit životinja. Roditelji obično troše svoje strpljenje i fizičku energiju na brigu o vlastitom potomstvu.
Sabrina Scharner stoga mladim porodicama savjetuje da s kupovinom kućnog ljubimca pričekaju dok dijete ne napuni godinu ili dvije. “Da, djeca bi trebala naučiti kako postupati sa životinjama, no ponekad za to treba vrijeme. Mala djeca svakako moraju biti otporna prije nego što, na primjer pas, dođe u porodicu.”
Također je važno znati: kako bi psi postali izvrsni kućni ljubimci za djecu i prijatelji porodice, trebaju odrastati u okruženju bez stresa, ići u školu za pse, dovoljno se kretati i biti naviknuti na kontakt s ljudima. "Tek ako ovo dobro profunkcioniše, porodice mogu voditi svog psa posvuda sa sobom pa neće postati teret."
Kako porodice koje nemaju kućnog ljubimca mogu ostvariti kontakt s drugim životinjama?
Kućni ljubimci mogu ljudima donijeti puno radosti (ovdje saznajte zašto nas kućni ljubimci čine sretnima), mogu biti izvrsni suputnici i prijatelji djeci. No porodice bez vlastitih kućnih ljubimaca također mogu omogućiti svojoj djeci kontakt sa životinjama: možete razmisliti o registraciji privatnog udomitelja u raznim skloništima za životinje ili privatnim organizacijama za zaštitu životinja. Međutim, takvo udomljavanje prilično je dugotrajno i treba ga pažljivo razmotriti.
Alternativno, porodice mogu pitati svoje prijatelje i poznanike mogu li im privremeno čuvati kućne ljubimce, posjetiti ih ili otići s njima u šetnju. Ako u stanu nedostaje prostora, akvarij u dječjoj sobi može biti odgovarajuće rješenje. Gledanje u ribice djeluje umirujuće, a djeca također uče preuzeti odgovornost. Uz to vrijedi i sljedeće: „Ako nemate vremena ili prostora za kućnog ljubimca ili ne želite preuzeti odgovornost, trebali biste to sami sebi priznati. Možda jednostavno sada nije pravo vrijeme za to i bit će bolje odgoditi to na nekoliko godina. Djeci biste to trebali iskreno objasniti.”