Nježna njega: ovako njegujete osjetljivu bebinu kožu
Maloprije je koža malenog mezimca bila glatka i mekana. Ali odjednom se pojavljuju crvenila, ljuštenje kože i upale. Donosimo kratak vodič za roditelje kako njegovati osjetljivu bebinu kožu.
Osjetljiva bebina koža: tjemenjača ili atopijski dermatitis?
Atopijski dermatitis i tjemenjača često se koriste kao sinonimi za isti osip na koži. Ipak, ovdje se radi o dvije različite pojave na koži.
Šta je tjemenjača?
Tjemenjaču izaziva hormonski pojačano stvaranje loja. Ona se u pravilu nakon rođenja pojavljuje kao žućkasto-bijelo ljuštenje na tjemenu koje je masno i mekano i samo se od sebe povlači. To bebu ne smeta, jer je ne boli niti svrbi. Tjemenjaču možete sami ukloniti tako da na zahvaćena mjesta nježno utrljate ulje za bebe bez mirisnih tvari i konzervansa. Ostavite ulje da djeluje oko tri sata ili preko noći i nakon toga tjemenjaču nježno počešljajte mekom četkicom.
Šta je to atopijski dermatitis?
Atopijski dermatitis je predoblik neurodermitisa i pojavljuje se kod oko svake desete bebe nakon drugog ili trećeg mjeseca života. Ova pojava na koži može biti uvjetovana i genetski, ali i potaknuta vanjskim faktorima kao što su životinjske dlake, prašina i alergeni. Na početku se razvijaju crvene mrlje na tjemenu, koje onda postaju balončići koji se vlaže i suha koža koja svrbi. Atopijski dermatitis može se proširiti na lice, obrve i na područje pelena. O liječenju biste se uvijek trebali posavjetovati s pedijatrom. Tanke rukavice i kratko odrezani nokti na prstima spriječit će da se beba češka.Njega bebe: čišćenje nabora kože
Zbog slatkog dječijeg sala kod dojenčadi često nastaju nabori kože kojima je potrebna posebna njega.Pljuvačka, znoj, dlačice i ostaci majčinog mlijeka često se u njima nakupljaju preko dana i mogu uzrokovati iritacije.
Zato se nabori kože trebaju temeljito očistiti prije spavanja. Nabor na vratu najbolje se čisti na način da se bebu s malim namotanim peškirom iza vrata stavi na sto za previjanje. Vlažnom rukavicom za pranje pažljivo obrišite nabor i nakon toga ga pažljivo osušite tapkanjem. Ako je koža bez obzira na to crvena, po dogovoru s pedijatrom nanosi se posebna mast za bebe.
Bebine i novorođenačke akne
Bebine i novorođenačke akne su bezopasne pojave na koži koje se pojavljuju oko treće sedmice života kod skoro dvadeset posto dojenčadi. Promjena hormona nakon rođenja uzrokuje začepljene pore. Na koži lica i rjeđe na ostatku tijela nastaju crveni prištići sa žutim čvorićima. Bebine akne ne svrbe i ne bole i nestaju same od sebe. Šta roditelji mogu učiniti: nježnu bebinu kožu nježno očistite vodom i osušite tapkanjem. Nemojte istiskati prištiće, jer mogu nastati upale. Ako se koža uprkos tome upali, bebine akne se po dogovoru s doktorom mogu tretirati tinkturom nevena ili majčinim mlijekom. Nekoliko kapi razrijedite s vodom i čistom krpom pažljivo natapkajte na zahvaćeni dio kože.
Njega bebine kože zimi
S obzirom da bebine žlijezde znojnice još uvijek ne funkcionišu u potpunosti i još nije razvijen njihov zaštitni kiseli sloj kože, snažno reaguju na hladnoću i vjetar. I suhi topli zrak zimi može naškoditi bebinoj koži.Posebne kreme za vjetar i vrijeme za bebe koje sadrže mnogo masti, sprečavaju hrapava i suha mjesta na koži. Bogata olovka za njegu štiti usta. Ako je koža bebe bez obzira na njegu nadražena, pomoći će krema s pantenolom.