Prestanak uzimanja pilule: Na šta pritom pazimo
Jedna od njih je Nicole Jardim, savjetnica za zdravlje i prehranu iz SAD-a. U svojoj knjizi „Prirodni put do harmoničnog ciklusa“ opisuje kako žene mogu ostvariti kontracepciju bez umjetnih hormona. Ona govori: „Nijedno žensko tijelo ne može optimalno funkcionisati uz uzimanje kontracepcijske pilule.“
Zašto prestati uzimati kontracepcijske pilule?
Kombinovani preparat od estrogena i progestogena - pilula - nije bez razloga jedno od najpopularnijih kontracepcijskih sredstava u svijetu: Ona može ublažiti bolove kod menstruacije i endometrioze, popraviti izgled kože i „dani menstruacije“ se zbog pilule mogu planirati. I jasno, antibebi-pilula se smatra sigurnom. Ali, pilula nije u potpunosti bez nuspojava. Rizik od tromboze povećava se s uzimanjem pilule. To je posebno ozbiljan problem za pušače koji po sebi već imaju povećan rizik od tromboze.Također i migrena, akne, promjene raspoloženja, debljanje, smanjena želja za seksom i čak depresije – sve su to moguće nuspojave pilule. Razlog prema stručnjakinji Jardim je sljedeći: Pilula kao hormonski preparat zadire u komunikaciju između hipotalamusa, hipofize i jajnika: „Jednostavno rečeno, pilula i druga hormonska kontracepcijska sredstva gase prirodne procese u tijelu“. Kako to konkretno izgleda, nije do kraja razjašnjeno, aktualne studije u vezi toga traju.
Kada je najbolji trenutak?
Ako razmišljate o prestanku uzimanja pilule kako biste ostvarili kontracepciju bez hormona, prema riječima Jardim ključno je jedno: Vi sami odlučujete kada želite prestati. Međutim, porazgovarajte i s vašim ginekologom prije donošenja konačne odluke o prestanku.
Prestanak uzimanja pilule: Ovo su nuspojave
Ono što pilula promijeni u tijelu, tijelo prvo tek treba ponovo posložiti. I to traje. U početku tako ciklus nakon prestanka uzimanja pilule može izostati. Druge nuspojave su: neredoviti ciklusi, simptomi PMS-a se pojačaju i izgled kože se može pogoršati.
Ukratko: „Fiziološke turbulencije koje će nastupiti s prestankom uzimanja pilule mogu biti ogromne.“ Jardim je stoga razvila 6-sedmični program kojim ćete naučiti shvatiti i regenerirati svoj ciklus korak po korak. Taj program predstavljen je u njenoj knjizi – kao i različite kontracepcijske metode bez hormona. Evo izbor nekih od njih:
4 x kontracepcija bez hormona
1.Simptotermalna metoda
Simptotermalna metoda odnosno promatranje ciklusa je u teoriji jednostavno: Pomoću toplomjera i aplikacije za plodnost svako jutro izmjerite svoju jutarnju temperaturu pri buđenju (bazalna temperatura), provjerite svoju cervikalnu sluz (iscjedak) i opipajte grlić maternice. Rezultate unesite u aplikaciju i odmah saznajte jeste li trenutno plodni ili niste. Jer: Cervikalna sluz, bazalna temperatura i grlić maternice mijenjaju se s ciklusom s rastućim odnosno padajućim vrijednostima hormona.
Prelazak s pilule na promatranje ciklusa može potrajati neko vrijeme, no, ova metoda se smatra vrlo sigurnom: „Učinkovitost se kod optimalne primjene kreće oko 99,6 posto i zbog toga je metoda simptotermalnog posmatranja plodnosti učinkovita kao i sve metode hormonske kontracepcije“, zna Jardim.
Jedan savjet stručnjakinje: „Pripazite na to da temperaturu mjerite svako jutro u približno isto vrijeme.“
2.Kontracepcijska računala
Kontracepcijska računala funkcionišu slično kao i simptotermalna metoda. I oni mjere tjelesne vrijednosti i pokazuju nam jesmo li plodne. Postoje različite vrste kontracepcijskih računala koja su i različito sigurna: Hormonska računala mjere koncentraciju estrogena i luteinizacijskog hormona u jutarnjoj mokraći. Naspram tome, temperaturna računala mjere bazalnu temperaturu – oboje zasebno nisu najsigurnije metode kontracepcije, ali su dobre ako planirate zatrudniti.Sigurnijima za kontracepciju se smatraju simptotermalna računala. Jer oni mjere obje vrijednosti – dakle, koncentraciju hormona u mokraći i bazalnu temperaturu i kao treću vrijednost uključuju stanje cervikalne sluzi. Tako uz pravilnu primjenu mogu kao kontracepcijsko sredstvo biti gotovo jednako sigurni kao pilula.
3.Kontracepcijska spužva
Tu je još i kontracepcijska spužva: Pjenasta spužva natopljena spermicidom koja se prije spolnog odnosa uvodi u vaginu. Grlić maternice se zatvara tom spužvicom, dok spermicidi ubijaju spermije.
Jedan mali nedostatak: Spužvica se nažalost ne može više puta koristiti te njena efikasnost opada ako već imate djecu. Osim toga, spužva ne smije ostati u tijelu duže od 24 sata jer u protivnom postoji rizik od toksičnog šoka.
4.Bakrena spirala i bakreni lanac
Još jedna mogućnost kontracepcije: Intrauterini uložak (IUD), još poznat kao bakrena spirala. IUP je mali predmet u obliku slova T koji se kroz grlić maternice uvodi u vašu maternicu. On oslobađa ione bakra: „Oni stvaraju upalnu reakciju koja ograničava mogućnost kretanja spermija i time sprječavaju oplodnju jajne stanice.“ Slično funkcioniše i bakreni lanac koji je varijanta spirale.Upalna reakcija može spriječiti i gniježđenje jajne stanice i stoga spirala i bakreni lanac pružaju dvostruku zaštitu. Moguće nuspojave: duža i bolnija menstruacija, uz to raste vjerovatnost za bakterijsku vaginozu, dakle, mikrobakterijsku neravnotežu u području sluzi. Uprkos tome, bakrena spirala i bakreni lanac se smatraju vrlo sigurnim kontracepcijskim sredstvima.