Trudnoća tokom zime. Dobro zbrinuti kroz hladno doba.
Trudnoća tokom zime ima brojne pozitivne strane u kojima jednostavno možete uživati – ali isto tako i aspekte koji donose određena pitanja. Prava odjeća i čvrsta obuća, primjerice, su stvari o kojima buduće majke razmišljaju. Ali isto tako i opreznost kod odlaska u saune ima važnu ulogu kod trudnica u zimskom periodu. Jednako kao i njega suhe kože iscrpljene od grijanog zraka ili nježno suzbijanje prehlade.
S trudnoćom kroz zimu
Kod proučavanja foruma o trudnoći jedna stvar brzo postaje jasna: Kod pitanja, je li ugodnije biti trudan tokom zime ili ipak ljeta, mišljenja su drugačija – u konačnici je svaka trudnoća individualna kao i same buduće majke. No, ipak se može prepoznati jedna tendencija: Hladnije, zimske temperature mnogim su trudnicama draže od ljetnih vrućina.Prava odjeća za trudnice tokom zime
Odjeća za trudnice zimi bi trebala biti topla, mekana i prije svega udobna. Šta kažete na termotajice ili termohulahopke i uz to predimenzionirani džemper ili pletene haljine? To će uz zaobljeni stomak dobro izgledati i na temperaturama ispod nule. Mnoge se trudnice odlučuju na slojevito oblačenje. Sloj po sloj se prilagođava različitim temperaturama – bilo hormonski ili vremenski uvjetovano. Zimsku jaknu ili kaput slobodno odaberite broj veće – u mnogim slučajevima se i nakon trudnoće još nose. Primjerice kada bebu nosite u marami, pa je dodatno zaogrnete kaputom ili jaknom. Kapa, rukavice i šal svakako su dio standardne zimske opreme, bilo s trudničkim trbuščićem ili bez njega.Trudnoća tokom zime: Sigurnost na prvom mjestu
Za šetnju po snijegu nikako nemojte štediti kod izbora prave obuće. Ipak žena u sebi nosi dragocjeno biće te i na klizavim terenima treba imati stabilnost. Tu preporučujemo klasične, toplo podstavljene zimske čizme s dobrim profilom na potplatu – tipično hladna stopala u trudnoći će vam biti zahvalna. Jako se preporučuje i obuća koja pruža potporu zglobu stopala. Tako se značajno mogu smanjiti promočivanje i bolovi u zglobu.Smijete li kao trudnica u saunu?
Načelno ništa ne govori protiv toga da se u trudnoći znojite u sauni. Posebno žene koje imaju iskustva sa saunama mogu odlaziti tamo i s djetetom u stomaku. Njihovo je tijelo već trenirano za takvo opterećenje. Buduće majke koje tek u trudnoći žele početi odlaziti u saune to bi trebale činiti tek nakon trećeg mjeseca trudnoće. S obzirom na hormonske promjene i bebu o kojoj treba brinuti, cirkulacija je već dovoljno opterećena, a odlasci u saunu samo bi sve dodatno „otežali“.Potpuno odricanje od odlaska u saunu preporučeno je za rizične trudnoće ili kod komplikacija u trudnoći. Isto tako se ne preporučuje odlazak u saunu netom prije termina poroda. Visoke temperature i različite arome koje se koriste u dolijevanju vode mogu izazvati trudove.
Mnogo pomaže: Pravilna njega suhe kože u trudnoći
Zimi je posebno opterećenje za našu kožu zbog izmjenično toplog grijanog zraka u zatvorenom i hladnoće na otvorenom kojoj je izložena. To posebno vrijedi za mnoge trudnice – također i uvjetovano hormonskim promjenama. Stoga zlatno pravilo glasi: njega, njega i njega. I to najbolje s intenzivnom hidratantnom njegom.Losioni za tijelo i ulja za tijelo s njegujućim uljem badema, kokosa ili avokada pružaju dragocjenu hidrataciju. Jedan divan popratni efekat: Maženjem stomaka nećete samo ugoditi svojoj koži, nego i uspostaviti kontakt s djetetom.
Prehlada tokom trudnoće: Šta je činiti?
Prehlada stvara brigu mnogim budućim majkama. No, unatoč grebanju u grlu, nosu koji curi i glavi koja puca od glavobolje često ne postoji razlog za zabrinutost. S jedne strane jer virusi kod prehlade pretežno napadaju sluznicu nosa i grla te gornje disajne puteve žene. Prije nego što dublje prodiru u tijelo, imunološki sistem u pravilu je već stvorio odbrambeni odgovor.S druge strane nerođeno dijete profitira od takozvane zaštite gnijezda odn. placentalne barijere. Uistinu su trudne žene češće prehlađene od onih koje nisu trudne. Razlog se, između ostalog, krije u tome što je majčinski organizam jako opterećen i imunološki sistem je stoga podložniji virusima prehlade i drugim uzročnicima bolesti. Kako ojačati svoj imunološki sistem? U trudnoći se ne savjetuje posezanje za „uobičajnim“ lijekovima u takvim slučajevima.
Prvi korak bi uvijek trebao biti liječenje kućnim sredstvima poput obloga s octom, sirupa od luka, umirujućih čajeva i mirovanja u krevetu. Ako ste zabrinuti ili imate sumnji, u trudnoći više nego inače vrijedi: Radije jednom previše otići doktoru, nego ne otići jednom.