Active Beauty
Trudovi: Ovu Vam istinu niko ne govori
Tekst: Linda Freutel
vrijeme čitanja: min
Vi to možete!

Trudovi: Ovu Vam istinu niko ne govori

Kada je riječ o temi trudova, kruže razne priče. Mnoge od njih ne zvuče nimalo lijepo. Jedno je neupitno: Trudovi bole. Ali znate li i šta se nakon boli s Vama događa? Više nećete biti ista osoba!

Kakav je osjećaj imati trudove? Trudnice žele znati što ih čeka na porodu. „Ali to se gotovo i ne može opisati. Naime, ne postoji ništa što bi se moglo usporediti s intenzitetom i boli trudova“, govori patronažna sestra Marianne Mayer iz Beča i dodaje: „To ne mora značiti da je porod nešto najbolnije što ste ikad doživjeli. Ali je u svakom slučaju nešto s čime se do tada niste susreli.“

Prepoznati, mjeriti i izdržati trudove: 7 činjenica

Simptomi: Po čemu prepoznajem trudove?

Kako biste – barem teoretski - stekli sliku o trudovima, morate razumjeti fizičke procese. Stručnjak objašnjava: „Kod trudova se u biti radi o čistoj kontrakciji mišića. Kod svakog se truda veliki broj mišićnih stanica maternice skuplja na najintenzivniji način. To je poput grča koji se na istom mjestu u tijelu u sve kraćim razmacima ponavlja. I to često može potrajati satima.“

Pritom se gornji dio maternice toliko snažno kontrahira da se istovremeno tim potezom tkivo u donjem dijelu maternice (dakle, u grliću maternice) rasteže. „Možda Vam za vizualizaciju pomogne slika napuhanog balona: Balon se u gornjem dijelu toliko jako skuplja da mu se njegov otvor sve više širi.“

Razmak: Kako prepoznati da se zaista radi o trudovima?

Patronažne sestre i ljekari govore tek onda o „pravim“ porođajnim trudovima kada kontrakcije mišića dovode do otvaranja grlića maternice. To je slučaj kada se javljaju u kratkim i redovitim razmacima i potraju određeno vrijeme. „Ako trudovi dolaze otprilike svakih pet minuta i onda potraju oko jednu minutu.“

Trajanje: Postoje li zaista trudovi u trajanju od 30 sati?

Sve što se događa prije pravih trudova spada pod takozvanu latentnu fazu: Tu dolazi do kontrakcija koje su neredovne i neproduktivne - dakle, ne utječu na grlić maternice. Ti „probni trudovi“ mogu, doduše, biti bolni, ali se ne smatraju trudovima koje potiču porod.

To je i razlog zašto se toliko često razlikuje percepcija trajanja trudova između rodilja i stručnog osoblja. „Mnoge žene uračunavaju latentnu fazu. Porođajni trudovi u pravilu ne traju duže od 12 sati.“

Koliko su bolni trudovi?

Koliko će jako boljeti, ne ovisi samo o ličnoj toleranciji na bol nego i o stupnju iscrpljenosti. „Ako se latentna faza oduži, žene postanu umorne. Djelomično zaboravljaju jesti i piti. Često već pomogne mala okrepa kako bi bile spremne za daljnji proces poroda.“

Uostalom, tu od koristi može biti ne samo patronažna sestra nego i osoba koja je prisutna kao pratnja. „Najčešće su to očevi. Oni svojim ženama mogu ponuditi grickalice (npr. orašaste plodove, pločice od žitarica, banane) te ih podsjetiti na to da njihovo tijelo mora crpiti novu snagu.

Šta činiti kada su bolovi pri porodu neizdrživi?

Bilo topla kupka, kratke masaže ili promjena porođajnog položaja: Patronažne sestre mogu porodiljama ponuditi različite metode za opuštanje. „Koja će stvarno djelovati, ovisi od žene do žene“, govori Mayer:

Naravno postoje i lijekovi uz koje ćete bolove lakše podnijeti. Patronažne sestre jednako kao i ljekari imaju pravo ženama davati takve lijekove. Samo davanje epiduralne anestezije (PDA) mora izvesti liječnik. Mayer: „Žene slobodno mogu pitati za lijekove protiv bolova. Porod bi u konačnici trebao proći uz što manje stresa.“

Trudove prigrliti ili izdisati: Mentalni trening

Često se savjetuje mentalno se sprijateljiti s trudovima kako bi bili podnošljiviji. Primalja govori: „Trudovi bole. Tu ništa neće promijeniti ni ako ih nazovem nekim ljepšim nazivom ili ih na bilo koji drugi način pokušavam ublažiti.“

Ipak i s njezinog gledišta mentalna strana ima važnu ulogu. „Tako je naprimjer, razlika hoćete li se fokusirati na bolne trudove ili na pauze između njih. Radujte se što će trud uskoro prestati i što ćete se opet moći opustiti. I disanje može biti od pomoći. Što se intenzivnije time bavite u pripremi, to ćete bolje moći primijeniti takve pomoćne tehnike tokom poroda.

Skretanje misli pomoću muzike? Vruća kupka? Ohrabrujući razgovor s partnerom? Ili ipak potpuna tišina. Pripremite repertoar ličnih strategija za opuštanje koje ćete moći primijeniti tokom poroda.

Nadići samu sebe: Uspjet ćete

Činjenica: Trudovi su izvorna sila prirode. A mi žene smo dorasle toj sili. Iako porod žene dovodi do samih granica, Mayer potvrđuje: Ali: „Istovremeno nam dopušta da nadiđemo samu sebe. Poslije poroda žene više nisu iste. One su puno snažnije i ponosnije nego prije.“

I osim toga, i najjači trudovi jednom prođu. Ono što dolazi poslije je jednako neopisivo silovito kao i sama porođajna bol!

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.