Active Beauty
Neplodnost kod muškaraca: urologinja pojašnjava uzorke i liječenje
vrijeme čitanja: min
Želja za djecom

Neplodnost kod muškaraca: urologinja pojašnjava uzorke i liječenje

Uzroci neplodnosti kod muškaraca mogu biti mnogostruki. No svi su uvjetovani uticajima iz okoliša i nezdravim stilom života. Urologinja dr. Andrea Gnad pojašnjava za ACTIVE BEAUTY kako se liječi muška neplodnost.

Muška neplodnost može imati brojne uzroke, a često upravo poboljšanje stila života pomaže, pojašnjava urologinja dr Andrea Gnad.

Koliko je učestala muška neplodnost?

O neostvarenoj želji za djecom govorimo kada heteroseksualni parovi redovito praktikuju nezaštićen spolni odnos, a žena uprkos tome u godini dana ne ostane trudna. Prema istraživanju koje je provela Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) diljem svijeta je 17,5 % muškaraca u reproduktivnoj dobi barem privremeno neplodno. U Njemačkoj je to slučaj kod svakog sedmog para. „Kod otprilike 40 posto parova uzrok je muška neplodnost, a kod oko 20 posto pogođena su oba partnera“, pojašnjava urologinja dr. Andrea Gnad. Općenito govoreći, kvaliteta spermija značajno opada, što pogoduje neplodnosti. U posljednjih 50 godina kvaliteta spermija je opala čak za otprilike 50 %. „Uzrok tome su uticaji iz okoliša i promijenjen životni stil“, ističe urologinja.

Kako se utvrđuje muška neplodnost?

Kako bi se potvrdila neplodnost, muškarci se podvrgavaju dijagnostičkom postupku testiranja koji se naziva spermiogram. Pritom se ejakulat laboratorijski obrađuje, a rezultat pokazuje količinu, kvalitetu i pokretnost spermija. „Na temelju toga ljekar savjetuje par isplati li im se nastaviti s prirodnim putem začeća ili ima smisla potražiti pomoć pri Institutu za plodnost“, pojašnjava urologinja. To ovisi i o starosti para, ali i: „Ako su rezultati jako loši ili se u ejakulatu uopće ne nalaze spermiji, obavezno se mora nastaviti ispitivati zdravstveno stanje muškaraca.“

Preporuka za čitanje: više o želji za djecom u kasnijoj dobi otkrijte u našem prilogu „trudnoća s 40“.

Kako se muška neplodnost može zamijetiti kod muškaraca?

Gotovo da ne postoje naznake koje ukazuju na to da je neki muškarac neplodan. Zbog toga se neplodnost kod muškaraca problematizira tek onda kada požele imati djecu. „Neplodnost se ne može vidjeti i osjetiti. Otkriva se tek kada željena trudnoća izostane, a muškaraca se podvrgne testiranju“, pojašnjava urologinja.

Preporuka za čitanje: ovdje doznajte više o tekstovima za trudnoću.

Šta može prouzrokovati neplodnost kod muškaraca?

Glavni uzroci neplodnosti kod muškarca su uticaji iz okoliša kao i nezdrav stil života. Pesticidi korišteni u poljoprivredi negativno se odražavaju na kvalitetu spermija. „Zahvaljujući istraživanjima sprovedenim u Africi, znamo gdje je najizraženiji pad kvalitete spermija diljem svijeta“, objašnjava dr Andrea Gnad. Na uticaje iz okoliša muškarci ne mogu uticati, ali na vlastiti životni stil mogu. Prekomjerna težina, previše masna hrana, premalo kretanja, nikotin, konzumacija kanabisa i alkohola štete kvaliteti spermija.

Preporuka: ovdje doznajte više o fitnessu za lijene.

I genetski uvjetovane bolesti mogu prouzrokovati neplodnost kod muškaraca. Tu ubrajamo Klinefelterov sindrom kod kojeg muškarci imaju barem jedan spolni hromosom u svojim stanicama viška. Cistična fibroza, rijetka metabolička bolest, također može uzrokovati neplodnost kod muškaraca. Nadalje, muškarci mogu postati neplodni zbog oštećenja tkiva testisa koje proizvodi spermu. To može biti potaknuto nespuštenim testisom, proširenom venom, hemoterapijom ili zaušnjacima u djetinjstvu.

Koje spolno prenosive bolesti mogu prouzrokovati neplodnost kod muškaraca?

Klamidija i gonokokna infekcija, dvije najčešće spolno prenosive bolesti, mogu prouzrokovati mušku neplodnost. U oba slučaja riječ je o bakterijskim, spolno prenosivim infekcijama. Da bi se izbjegle (na primjer, kod čestog mijenjanja partnera) najučinkovitije je prakticirati siguran spolni odnos i pravilno koristiti prezervative. Kod želje za djecom može se napraviti testiranje prije spolnog odnosa bez zaštite.

Kako se liječi muška neplodnost?

Liječenje muške neplodnosti usmjereno je prema uzročnicima:

  • kod genetskih oboljenja liječenje, odnosno izlječenje nisu mogući.
  • čak i u slučaju stečenog oštećenja tkiva testisa, kao što je nespušteni testis koji je prekasno prepoznat i operisan, oštećenje je često trajno i ne može se liječiti.

Možete li ipak ispuniti svoju zajedničku želju za djecom ako je vaš muž neplodan??

  • ako u ejakulatu uopće nema spermija, može se razgovarati o oplodnji tuđim sjemenom. Kod ove vrste umjetne oplodnje tuđi se spermatozoidi uvode izravno u vrat maternice ili maternicu žene. Dakle, dijete će imati barem majčinu genetiku.
  • ako su spermiji prisutni u ejakulatu, umjetna oplodnja je svakako opcija. “Ako kvaliteta sperme i nije dovoljno visoka, šanse za trudnoću umjetnom oplodnjom i dalje su velike”, objašnjava urologinja, nudeći time uobičajeno rješenje za mušku neplodnost. Žensko jajašce umjetnim se putem spaja sa spermom muškarca. Ako spermiji imaju smanjenu pokretljivost, to može biti posljedica oksidativnog stresa uzrokovanog pretilošću ili pušenjem. U ovom slučaju često pomaže poboljšanje načina života. “ Zdrava prehrana, dovoljno kretanja i uzimanje dodataka prehrani prema savjetu liječnika mogu pospješiti proizvodnju zdrave sperme”, savjetuje urolog.
  • danas postoji i opcija konzervacije zdravih spermija za neke buduće trenutke. Postupak se naziva krioprezervacija. Spermatozoidi se zamrzavaju u tekućem azotu i tako čuvaju. Ova metoda ima smisla prije nego što se muškarac koji želi imati djecu, podvrgne hemoterapiji.
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.