Planiranje biciklističkih ruta: najbolji savjeti za sljedeći izlet biciklom
Velika sloboda na dva točka: bicikliranje pruža odlične mogućnosti za bijeg od svakodnevnice. Uz naše savjete koji pokrivaju sve, od liste za pakovanje, pa sve do korisnih aplikacija i turističkih preporuka – uz ove savjete možete krenuti!
Sadržaj
- Bicikliranje: učenje od profesionalaca
- Na šta moramo pripaziti prije nego što krenemo na put?
- Šta spada u profesionalni pregled bicikla?
- Šta preporučujete početnicima prije prve rute?
- Šta se mora ponijeti na bicikliranje:
- 1. Osnovna oprema
- 2. Orijentacija
- 3. U zavisnosti od vremena
- 4. Odgovarajuća odjeća
- 5. Za užinu
- 6. Sve za popravak bicikla
- 7. Za hitne slučajeve
- Aplikacije za put
- Koja je aplikacija najbolja za biciklističke rute?
- Možete li planirati biciklističke rute uz pomoć karti Google?
- Biciklistička staza Enns – divlji alpski krajolik
- Biciklistička staza Neusiedler – šarmantna ravnica
- Biciklistička staza Parenzana – romantična Istra
- Biciklistička staza uz Vltavu – bajkovita Češka
Bicikliranje: učenje od profesionalaca
Anna Wansch radi u servisu i radnji bicikala Sport Lehner u Pregartenu, u Gornjoj Austriji. Donosi važne informacije o bicikliranju na duge staze.
Na šta moramo pripaziti prije nego što krenemo na put?
Prije duže biciklističke rute provjerite istrošenost kočionih pločica, pritisak u gumama i dodatnu opremu kao što su svjetla i zvona. Također biste trebali steći osnovna znanja o biciklizmu kako biste mogli savladati izazove na putu. Isprobajte opremu i rukovanje kod kuće. Ako nešto ne radi, još uvijek možete zatražiti savjet u prodavnici bicikala gdje će vam pružiti stručnu uslugu kakva vam je potrebna.
Šta spada u profesionalni pregled bicikla?
To uključuje različite pakete usluga koji su individualno prilagođeni rutama i biciklima. Ali ono što bi uvijek trebalo da se radi jeste da se provjeravaju vijci na cijelom biciklu, podmazuju i prilagode zupčanici, centriraju točkovi i provjeri zrak u gumama. Ažurira se i softver u slučaju e-bicikala.
Šta preporučujete početnicima prije prve rute?
Duge probne vožnje su važne. Na njima možete bolje procijeniti vlastite sposobnosti te pažljivo pregledati i provjeriti bicikl s kojim želite ići na vožnju, naprimjer, je li sjedalo dobro podešeno. Probnu vožnju najbolje je odraditi s punom opremom, odnosno, obući biciklističke hlače i kacigu. Ne zaboravite spakovati bisage i ruksake s predviđenom opremom kako biste mogli procijeniti možete li sa sobom na duže ture nositi planiranu težinu.
Šta se mora ponijeti na bicikliranje:
Idealna oprema za godišnji odmor na biciklu ili za dnevni izlet:
1. Osnovna oprema
Lična karta, e-kartica, brava za bicikl, novac u gotovini.
2. Orijentacija
Pametni telefon, vodič za bicikliste, opcionalno: GPS.
3. U zavisnosti od vremena
Sportska zaštita od sunca otporna na znojenje (naprimjer, krema za sunčanje u gelu, sa zaštitnim faktorom, kišna jakna, sunčane naočale s UV-zaštitom.
4. Odgovarajuća odjeća
Kaciga, kratke ili duge podstavljene biciklističke hlače, čvrste cipele, biciklističke rukavice, rezervna odjeća.
5. Za užinu
1-1,5 litara tečnosti u flaši za piće, kutije za užinu, za višekratnu upotrebu, sendviči, krekeri, proteinske pločice (naprimjer, Sportness). Ako imate vremena i želje, možete i sami napraviti pločice od žitarica.
6. Sve za popravak bicikla
Zračna pumpa, zakrpe, alat za različite popravke, svjetiljka ili prednja svjetiljka, rezervni dijelovi (crijevo, žbice, vijci).
7. Za hitne slučajeve
Pribor prve pomoći putne veličine (npr. WUNDmed) s flasterom i pincetom, flasteri za žuljeve, lični lijekovi.
Savjet: pametno upakovano
Težinu treba rasporediti na što više dijelova bicikla i tijela. Prtljažnik, prednji točak torbe su praktični za vožnju prtljage. Dragocjenosti kao što su mobitel i novčanik najbolje je čuvati u vodootpornoj torbi.
Aplikacije za put
Koja je aplikacija najbolja za biciklističke rute?
Strava (iOS & Android): jednostavan trening i planiranje rute – jednostavno analizirajte najbolje izvedbe i podijelite ih s prijateljima.
Bikemap (iOS & Android): rute se mogu lako filtrirati prema površini, nagibu, trajanju, vrsti bicikla i udaljenosti.
komoot (iOS & Android): kako nikada više ne biste pogrešno skrenuli - uz praktičnu glasovnu navigaciju možete se potpuno usredotočiti na rutu.
Možete li planirati biciklističke rute uz pomoć karti Google?
Bicikl možete odabrati i kao prevozno sredstvo putem Google mapsa. Ali Google rijetko zna najljepšu biciklističku rutu koje nerijetko prolaze preko glavnih prometnica. S druge strane, Google karte su besplatne, dok su druge aplikacije nerijetko besplatne samo u ograničenoj mjeri.
Ove biciklističke rute uvijek vode uz vodu - tako da možete kombinovati tjelovježbu s uživanjem u prekrasnim prirodnim krajolicima.
Biciklistička staza Enns – divlji alpski krajolik
Start je u Flachauwinklu, u podnožju Niedere Tauern. Biciklistička staza prati svoju istoimenu rijeku Enns, 263 kilometra od pokrajine Salzburg u Štajersku i konačno do Gornje Austrije, gdje završava u gradu Ennsu. Označena je kao R7. Ističu se dionice rute u nacionalnim parkovima. Staza je cijelom dužinom asfaltirana, ali je ipak srednje zahtjevna zbog uspona.
Biciklistička staza Neusiedler – šarmantna ravnica
Biciklistička staza oko najvećeg austrijskog jezera ima minimalan nagib i uglavnom je asfaltirana. Južni dio biciklističke staze B10 Lake Neusiedl vodi kroz Mađarsku. Također možete preskočiti obilazak oko južnog vrha - biciklistički trajekt prelazi Steppensee od Apetlona do Mörbischa. Porodična ruta od 117,5 kilometara vodi kroz mala sela koja vas pozivaju da se u njima zaustavite, kroz voćnjake i široke pojaseve trske.
Biciklistička staza Parenzana – romantična Istra
Parenzana prolazi kroz Italiju (bez posebne oznake), Sloveniju (D8) i Hrvatsku (Parenzana) uz staru usku željezničku prugu. Nekada je povezivala Trst i Poreč. Staza vijuga južno oko 130 kilometara, zavojita je i djelimično makadamska. Tu su vinogradi, morske panorame i planinska sela kojima se možete diviti. Brdski bicikl je obavezan, ali nagib je samo umjeren. Više saznajte na: parenzana.net
Biciklistička staza uz Vltavu – bajkovita Češka
Početna tačka rute od 380 kilometara je Prag. Uz Vltavu prolazite pored mističnih šuma Češke i posjećujete historijske dvorce i gradove kao što je Český Krumlov. Zahtjevna biciklistička staza uz Vltavu nema jedinstvenu signalizaciju. Ponekad se vozi seoskim cestama, ali i biciklističkim stazama koje su uglavnom dobro asfaltirane. Na posljednjoj etapi ostavljate Vltavu iza sebe, biciklirate kroz Mühlviertel i završavate putovanje u Passau. Saznajte više na: radweg-reisen.com/moldau-radweg
Važno prije početka rute: u zavisnosti od uvjeta terena i nagiba, početnici mogu preći 20-30 kilometara, a istrenirane osobe 50 - 80. Što se tiče prtljage, najvažnije je štedjeti na njenoj težini. Za ovakve rute očekujte 5-8 kilograma. Nakon što rutu isplanirate, odaberite smještaj. Rane rezervacije isplative su za udaljene lokacije ili kada se putuje u sezoni.
Uz dobro planiranje, većinu dužih biciklističkih ruta možete završiti na klimatski prihvatljiv način - autobusom i vozom. Uz ove savjete također možete održivo putovati i bez bicikla: Održiva putovanja: deset savjeta za godišnji odmor (activebeauty.ba)
Nekoliko proizvoda iz dm-a neka se svakako nađe u vašem ruksaku prilikom započinjanja biciklističke rute: