PMS ili trudnoća? Ginekologinja objašnjava slične simptome
PMS ili trudnoća? Predmenstrualni sindrom (PMS) i rana trudnoća često imaju slične simptome. Ginekologinja objašnjava kako ih razlikovati i kako liječiti PMS.
Naša stručnjakinja
Dr. Eva Lunzer-Mühl specijalistica je ginekologije i opstetricije s ordinacijom u Salzburgu. Veliku važnost pridaje odnosu povjerenja između nje i svojih pacijenata. Posebno joj je važno „pružiti podršku mladim djevojkama koje postavljaju pitanja o prvoj ljubavi“. Daje odgovore kod ove, ali i mnogih drugih tema, kao što su kontracepcija, trudnoća i seksualnost. Za ovaj članak objašnjava kako razlikovati simptome PMS-a od trudnoće.
PMS ili trudnoća? PMS je predmenstrualni sindrom. Taj ponavljajući hormonski poremećaj uzrokuje različite simptome, kao što je razdražljivost ili osjetljivosti dojki. „Simptomi obično počinju nekoliko dana nakon ovulacije i obično nestaju relativno naglo s početkom menstruacije“, objašnjava ginekologinja, dr. Eva Lunzer-Mühl. Fizički i psihički simptomi na početku trudnoće često su dosta slični. Zato ženama nije tako lako otkriti imaju li PMS ili su možda trudne, što zauzvrat može biti uznemirujuće i emocionalno stresno.
Koji su simptomi slični PMS-u i trudnoći?
PMS ili trudnoća? Ovo su mogući fizički simptomi koje ženama često nije lako razlikovati:
- Promjene raspoloženja: žene mogu patiti od promjena raspoloženja zbog hormonalnih razloga, kako tokom PMS-a tako i tokom trudnoće.
- Umor: PMS ili trudnoća? Žene se to često pitaju kada su mnogo umornije i iscrpljenije nego inače.
- Depresija: depresivno raspoloženje može se pojaviti tokom trudnoće. Žene se tada osjećaju bezvoljno i depresivno. Ovi osjećaji također su mogući simptomi PMS-a.
- Žudnja: stalan osjećaj gladi ili žudnje za hranom može pratiti i žene neposredno prije menstruacije i trudnice.
- Razdražljivost: PMS ili trudnoća? U obje situacije također se može pojaviti razdražljivo, agresivno raspoloženje.
- Osjetljivost dojki: osjećaj snažnog zatezanja i grudi i stomaka može se pojaviti tokom PMS-a i trudnoće.
- Mučnina: žene koje imaju PMS ili su trudne, često se ne osjećaju dobro. Lako im pozli ili čak dožive jaku mučninu. Javljaju se i nadutost i probavni problemi.
- Glavobolje: od normalnih glavobolja do migrena – sve su to tipični simptomi PMS-a, ali se mogu pojaviti i tokom trudnoće.
- Poremećaji spavanja: klasičan simptom PMS-a su poremećaji spavanja, što se može dogoditi i trudnicama.
- Nečista koža: i kod PMS-a i tokom trudnoće koža može postati nečista zbog čega se stvaraju prištići.
Trudnoća ili PMS: kako prepoznati PMS?
Ako imate simptome tipične za PMS, nemate mjesečnicu i ne možete isključiti trudnoću, trebali biste napraviti rani test na trudnoću kako biste bili sigurni. Ako je test pozitivan, dogovorite pregled kod svog ginekologa.
Također, dobro upoznajte svoje tijelo posmatrajući ga. Sve svoje pritužbe možete kontinuirano unositi u aplikaciju za praćenje menstrualnog ciklusa. Ovdje saznajte sve o svom ciklusu i kako ga možete izračunati uz pomoć aplikacije za praćenje menstrualnog ciklus. Nakon nekoliko mjeseci vidjet ćete koje simptome obično imate neposredno prije menstruacije. Kao rezultat toga, možete brže procijeniti jesu li vaši simptomi povezani s PMS-om ili možda s prvim znakovima trudnoće.
Savjet: živite u skladu s četiri faze ciklusa uz pomoć menstrualnog mapiranja.
Trajanje simptoma
Obratite posebnu pažnju na to koliko dugo određeni simptomi traju. Kod PMS-a simptomi su obično ograničeni na nekoliko dana do pojave menstruacije. Ali ni na to se žene ne bi trebale oslanjati, jer ciklus može biti neredovan, a i trudnice mogu imati menstruaciju. Tokom trudnoće simptomi kao što su umor i iscrpljenost često traju do poroda.
Intenzitet simptoma
PMS od trudnoće možete razlikovati i prema tome koliko su simptomi intenzivni. Tegobe, kao što su mučnine ili glavobolje, izraženije su kod trudnica. Ako izraženi simptomi traju duže, savjetuje se napraviti test na trudnoću. Javite se svom ginekologu čak i ako niste trudni i često imate vrlo intenzivne simptome PMS-a.
Kako se može liječiti PMS?
U mnogim slučajevima, simptomi PMS-a mogu se lako kontrolisati. “Terapija zavisi od težine i ličnog nivoa patnje. Često je od pomoći održavanje zdravog, uravnoteženog načina života”, objašnjava ginekologinja.
Zato pokušajte usporiti svakodnevnu dinamiku u danima prije menstruacije uz sljedeće savjete:
- pravite pauze, naprimjer, uz šolju omiljenog napitka
- izvodite vježbe opuštanja
- osigurajte dovoljno tjelovježbe, naprimjer, vježbanjem temeljenom na ciklusima
- pobrinite se za to da dovoljno spavate
- jedite uravnoteženu ishranu, s pretežno biljnim masnoćama i mahunarkama, kao što su leća ili grah
- izbjegavajte kafu, alkohol i pušenje ako je moguće.
Biljni pripravci i dodaci ishrani također mogu pružiti olakšanje kod PMS-a. Ako te početne mjere ne pomognu, najbolje je s ginekologom razgovarati o tome trebate li uzimati hormonske pripravke.