Active Beauty
Šta pomaže kod vaginalne gljivične infekcije i bakterijske vaginoze
vrijeme čitanja: min
Pečenje i svrbež vagine

Šta pomaže kod vaginalne gljivične infekcije i bakterijske vaginoze

Dr. Eva Lunzer-Mühl specijalistica je ginekologije i opstetricije s ordinacijom u Salzburgu. Veliku važnost pridaje odnosu povjerenja između nje i svojih pacijenata. Posebno joj je važno „pružiti podršku mladim djevojkama koje postavljaju pitanja o prvoj ljubavi”. Za ovaj članak objašnjava sve o vaginalnim gljivičnim infekcijama i bakterijskim vaginozama.

Dr. Lunzer-Mühl, koji su simptomi gljivične infekcije vagine ili bakterijske vaginoze?

Vaginalna gljivična infekcija uobičajena je gljivična infekcija vagine. Kod 80% žena manifestuje se barem jednom. Obično se očituje svrbežom i pečenjem vanjskih spolnih organa te bjelkastim, mrvičastim iscjetkom koji je obično bez mirisa. Uz to, stidne usne su često crvene i natečene.

S druge strane, kod bakterijske vaginoze iscjedak je rijedak, sivožućkast i neugodnog mirisa.

Ako imate ove simptome, svakako otiđite svom ginekologu kako biste provjerili radi li se o gljivičnoj infekciji rodnice, bakterijskoj vaginozi ili spolno prenosivoj bolesti.

Koje mogućnosti liječenja postoje za vaginalnu gljivičnu infekciju/bakterijsku vaginozu?

Ginekolog može uz pomoć vaginalnog brisa pregledati vaginalni sekret pod mikroskopom. U većini slučajeva uzročnik se identifikuje i može se specifično liječiti. Vaginalne gljivične infekcije, takozvane vaginalne mikoze, obično se mogu brzo i jednostavno liječiti lokalno. U većini slučajeva dovoljna je jedna doza antimikotika, odnosno sredstva protiv gljivica. Za bakterijsku vaginozu obično se koriste kapsule lokalnog djelovanja ili antibiotske masti.

Važno: ako se vaginalna infekcija pojavi prvi put ili ako se vaginalna infekcija ponavlja nekoliko puta godišnje, ako imate i bolove u stomaku, temperaturu ili osjećaj slabosti, uvijek trebate potražiti savjet doktora. Također je važno provjeriti vaginalne simptome tokom trudnoće. Iako gljivična infekcija sama po sebi nije opasna za dijete, bakterijske infekcije sigurno mogu dovesti do komplikacija.

Šta učiniti ako se vaginalna gljivična infekcija ponovi?

Neke žene pate od vaginalne gljivične infekcije nekoliko puta zaredom. O hroničnim rekurentnim mikozama vagine govorimo kada se infekcija javlja najmanje četiri puta godišnje. Važno je identifikovati tačan uzrok i liječiti ga specifično. Ako ste skloni ponavljajućim neravnotežama, preporučujemo regenerišući tretman mliječnom kiselinom.

Važno: ne smiju se koristiti razni kućni pripravci, kao što su tamponi od jogurta ili režnjeva bijelog luka! To može izazvati iritaciju kože vagine. Uz to, patogene klice mogu dospjeti u vaginu.

Kada i šta uzrokuje vaginalnu gljivičnu infekciju ili bakterijsku vaginozu?

Osim zaštitnih dominantnih laktobacila koji proizvode mliječnu kiselinu, u zdravoj vaginalnoj flori prisutan je i veliki broj drugih mikroorganizama. Svaka žena ima individualnu vaginalnu floru. Normalna kolonizacija vagine također uključuje gljivice kvasce ili različite bakterije. Dokle god su laktobacili u većini, simptomi će izostati.

1. Nakon terapije antibioticima

Nakon terapije antibioticima vrlo često dolazi do infekcije rodnice, jer terapija u većini slučajeva uništava zaštitne laktobacile. To znači da se potencijalno patogeni mikroorganizmi prisutni u malim količinama mogu razmnožavati i dovesti do poremećaja ravnoteže u vaginalnoj flori. U tom slučaju javljaju se tipični simptomi kao što su svrbež, žarenje ili bol u intimnom području.

2. Tokom ciklusa

Sastav vaginalne flore zavisi od spolnog hormona estrogena. Pod utjecajem estrogena, laktobacili pretvaraju glukozu pohranjenu u ćelijama rodnice u mliječnu kiselinu. To stvara kiselu okolinu u kojoj se patogeni ne mogu razmnožavati. Tokom ciklusa nivo estrogena varira, što znači da je tokom i nedugo nakon mjesečnice - kada je nivo estrogena najniži - koncentracija laktobacila također najniža. Osim toga, krv je alkalna tjelesna tečnost koja kratkoročno mijenja pH-vrijednost u rodnici. Općenito, zdrava vaginalna flora vraća se u normalu na vrijeme.

3. Nakon seksa

Sperma je također alkalna tjelesna tečnost koja utječe na pH-vrijednost vaginalne flore. Obično se zdrava vaginalna flora vraća na normalnu, blago kiselu pH-vrijednost nakon spolnog odnosa. Ako to nije slučaj ili je ženina vaginalna sluznica vrlo osjetljiva, bakterije ili gljivice se u tom razdoblju mogu brzo razmnožiti. Ako ste vrlo osjetljivi na vaginalne infekcije, kondom može imati preventivni učinak tokom seksa.

Savjet: siguran seks također može smanjiti rizik od zaraze HIV-om, HPV-om i drugim spolno prenosivim bolestima.

4. Tokom menopauze

Sastav vaginalne flore mijenja se tokom života. Laktobacili su jedva prisutni u djetinjstvu kada se vaginalna okolina sastoji prvenstveno od crijevnih i kožnih klica. To se mijenja kada djevojčice uđu u pubertet zbog povećanja nivoa estrogena: sluznica rodnice postaje deblja, prokrvljenija i skladišti šećer, glikogen, neophodan za laktobacile. Tokom menopauze nivo estrogena opet kontinuisano opada. Zbog sve većeg nedostatka estrogena mijenja se sastav vaginalne flore i patogeni se mogu lakše razmnožavati.

5. S hormonskim fluktuacijama

Tokom trudnoće, nakon poroda ili tokom uzimanja tableta, hormonske fluktuacije i suhoća rodnice mogu dovesti do promjene vaginalne flore. Razlog tome je i promijenjen ili smanjen nivo estrogena, što otežava rad laktobacila.

Na što morate paziti kada je u pitanju intimna higijena?

Za uravnoteženu vaginalnu floru dovoljno je intimno područje oprati vodom ili pH-neutralnim sredstvom za intimnu njegu. Ovo je važno kako se ne bi poremetila zaštitna pH-vrijednost koja ima dezinfekcijski učinak samočišćenja.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.