Trening snage za žene
Mišići i žene – ide li to dvoje zajedno? Da! Jer upravo ženama, u svakoj dobi, jačanje mišića donosi brojne zdravstvene prednosti. Ipak, mnoge su žene često neodlučne kada je riječ o odlasku u teretanu – dijelom zbog neutemeljenih predrasuda. Personalna trenerica Jasmin Pourhassan objašnjava činjenice.
Sadržaj
- Zašto je trening snage dobar za žene?
- Koje vježbe mogu izvoditi kao početnica kod kuće?
- Predrasude koje bismo konačno trebali zaboraviti:
- Trening snage nije ženstven
- Kardio trening je puno bolji za kondiciju
- Teški tegovi su za žene tabu
- To nije zdravo za starije žene
- Neprestano dizanje tegova je dosadno
Stručnjakinja: Jasmin Pourhassan personalna je trenerica u Beču i radi sa ženama svih dobnih skupina na jačanju njihove mišićne snage.
Zašto je trening snage dobar za žene?
Pri treningu snage koristi se 40 do 50 posto naše maksimalne snage. Tijelo ima oko 650 mišića i, da bismo ostali pokretni i fit do starosti, svaki od njih treba biti aktiviran. Već od 25. godine života kontinuirano gubimo mišiće, zbog toga je potrebno poduzeti nešto protiv tog procesa. U prosjeku, mišićna masa žene iznad 40 godina iznosi 30 do 35 posto njene tjelesne težine. Taj postotak može biti veći kod žena koje treniraju, ističe bečka personalna trenerica Jasmin Pourhassan i opisuje učinak treninga: „Svaki kilogram mišićne mase više znači dodatnu potrošnju od 150 kilokalorija dnevno, što je isto kao i 30 minuta trčanja. Istovremeno se jačaju kognitivne sposobnosti, smanjuje se rizik od povreda, a odjeća bolje pristaje.“ Mišićna snaga također pomaže pri mršavljenju. „Jedan kilogram masti zauzima oko 35 posto više prostora ispod kože nego jedan kilogram mišića.“ Idealno bi bilo da žena trenira jedan do dva puta sedmično, jer to pomaže u zatezanju tijela, ubrzanju metabolizma i smanjenju rizika od osteoporoze.
Koje vježbe mogu izvoditi kao početnica kod kuće?
Ako želite dugo ostati pokretni, morate kontinuirano raditi na svojoj kondiciji. Čučnjevi, isprva bez, a zatim s tegovima, mogu biti dobar početak. Preporučena vježba za cijelo tijelo koja jača ruke i noge, a može se izvoditi bilo gdje i bilo kada, je tzv. farmer’s walk. Uzmite što teže tegove (ili težine koje možete dobro uhvatiti) u obje ruke iz čučnja i prehodajte tako određenu udaljenost. Težina bi se trebala postepeno povećavati. „Čak i ako su to na početku samo tegovi od 5 kilograma, važno je započeti i važno je ostati dosljedan!“, kaže Pourhassan.
Predrasude koje bismo konačno trebali zaboraviti:
Trening snage nije ženstven
Mišićna snaga kod žena dugo nije bila popularna. Strah od nabildanog, muškog izgleda bio je prevelik. Sve su to besmislice, kaže Pourhassan: „Samo zato što žena redovno trenira, ne znači da će izgledati kao bodybuilder. Da bi mišići došli do izražaja, potreban je relativno nizak postotak tjelesne masti – a to prvenstveno ovisi o prehrani. Vaše tijelo neće izgledati istrenirano ni slučajno ni odjednom. Takav rezultat iziskuje puno rada, discipline i vremena.“
Kardio trening je puno bolji za kondiciju
Vježbe koje podižu puls i uzrokuju puno znojenja dugo su se smatrale najboljim oblikom vježbanja. I da, trčanje, vožnja bicikla ili planinarenje su odlični za imunološki i kardiovaskularni sistem, jer poboljšavaju izdržljivost i čine nas općenito u boljoj formi. Ipak, prema stručnjakinji Pourhassan, trebali bismo se odmaći od isključivog načina razmišljanja „Ko ima više snage, sagorijeva više kalorija tokom kardio treninga. Mišići čine kardio trening učinkovitijim.“
Teški tegovi su za žene tabu
Ne, nego samo nepravilno rukovanje njima. „Pogrešno podizanje može povećati rizik od spuštanja maternice kod žena“, objašnjava Pourhassan. Kako bi se, na primjer, spriječila hernija diska, ključno je naučiti pravilnu tehniku uz trenera ili trenericu. Savjet: počnite s malom težinom kako biste sve vježbe mogli izvesti tehnički ispravno i povećavajte težinu tek kada se naviknete na pokrete.
To nije zdravo za starije žene
Uporna predrasuda koja je u većini slučajeva neutemeljena. Sve dok nema ozbiljnih bolesti koje onemogućuju fizičku aktivnost, žene svih dobnih skupina mogu početi trenirati. Već dva puta sedmično po pola sata rada s tegovima može napraviti razliku. Već nakon otprilike tri sedmice primijetit ćete kako se držanje tijela poboljšava, a opća kondicija postaje osjetno bolja, a to pozitivno utiče na sve životne faze.
Neprestano dizanje tegova je dosadno
Nipošto, jer pravi trening snage može biti raznolik. Tijelo uvijek treba nove podražaje i izazove. Ako vježbe, utezi i broj ponavljanja ostanu isti duže vrijeme, dolazi do efekta prilagodbe, što rezultira manjim rastom mišića i smanjenom snagom. Zato biste trebali mijenjati trening, dobivati nove ideje na vođenim časovima i povremeno u vježbanje uključivati pilates, power jogu ili druge vježbe za tijelo, poput kružnog treninga. Tako se treniraju svi mišići tijela.