Navike: s ovim korisnim trikovima promjena će sigurno uspjeti
Korisni savjeti za promjenu navika
Voljeli bismo organizirati svoj život i usvojiti mnogo novih, zdravih navika..ali njihovo provođenje nam često teško pada. Međutim, stvar nije u nedostatku samodiscipline. Uz ove korisne trikove konačno se rješavamo loših navika.1. Dobre navike olakšati, loše navike otežati
Donosimo jednostavan način s kojim možemo promijeniti navike koje nam se više ne dopadaju. Tu je koristan put najmanjeg otpora — ako je super jednostavno uključiti Netflix ili otvoriti aplikaciju za društvene mreže, velika je vjerojatnost da će vam to ispuniti večer. Da biste si pomogli u stvaranju dobrih navika, morate smanjiti otpor prema njima, kako tvrdi James Clearu u svojoj knjizi „Metoda 1% - minimalna promjena – maksimalni učinka“.Primjeri:
Ako kao novu naviku želim početi više čitati, onda je dobra ideja da knjige budu vidljive na noćnom ormariću, u dnevnoj sobi, u kuhinji - bilo gdje, gdje želite čitati. Alternativno, čitač e-knjiga neka bude dobro napunjen sadržajima i uvijek spreman pri ruci. Loše navike tada samo treba otežati: aplikacije društvenih medija mogu se izbrisati i zatim ponovno instalirati ili se pristupni podaci moraju ponovno unositi. Možete ih staviti i u skrivenu mapu na pametnom telefonu kako ih ne biste uvijek pozivali refleksno. Laptop s Netflix pristupom možete spremiti u kutiju tako da se prvo mora raspakirati - kao alternativa lakše dostupnom TV-u ravnog ekrana.
2. Uspostavite jednu po jednu novu naviku
Ne pretjerujte s mijenjanjem navika! Ako ste totalno motivirani i želite cijeli svoj život okrenuti naglavačke, morate biti strpljivi. Potrebno je dosta vremena (najmanje tri sedmice) da se novo ponašanje zaista i pretvori u naviku. To ima veze s činjenicom da je naš mozak često na autopilotu na utabanim stazama. Na primjer, ako godinama započinjete dan kafom, potrebno je neko vrijeme prije nego što uspijete uspostaviti novu jutarnju rutinu uz čašu vode ili zdravi smoothie.
3. Moć mikro-navika
Promjena navika u malom formatu. Često su male promjene te koje dugoročno imaju najveći učinak. Također s ljubavlju nazvane mini-navike nas mogu odvesti na pravi put i ojačati naše samopouzdanje i samoučinkovitost. Mikro-navike su obično realističnije i lakše ih je provesti u djelo. To posebno vrijedi za novogodišnje odluke. Kako bi se novogodišnje odluke ostvarile, one moraju biti realistične i autentične. Stoga radije isplanirajte minimalnu promjenu, poput penjanja stepenicama umjesto liftom, tako da time zamijenite odlazak u teretanu pet sati sedmično. Mala promjena tada je kao domino-kocka koja postupno uzrokuje pozitivniju promjenu. Uz malo više tjelovježbe u svakodnevnom životu, brzo se vraćamo u formu i odjednom je pomisao na kratko planinarenje vikendom prilično pozitivna i čini se izvedivom.
4. Nadograđujte dobre navike jednu na drugu
Ideja o nadogradnji navika jednu na drugu također dolazi od Jamesa Cleara i pomaže nam da promijenimo svoje navike. Postojeće navike već su čvrsto usidrene u našem mozgu. Ako samo dodamo još jednu malu naviku, puno je lakše nego započinjati s potpuno novom navikom. Postoje mnogi primjeri za to koji se lako mogu provesti u praksi. Ako izlazite vani sa psom, možete sa sobom ponijeti i smeće, na primjer. Još jedna dobra navika bila bi punjenje i pražnjenje perilice posuđa odmah nakon popodnevnog čaja, na primjer. Šoljica kafe uvijek se može kombinirati s velikom čašom vode protiv dehidracije, jutarnje tuširanje s ritualom mazanja kremom, dugi telefonski razgovori sa šetnjom...