Nešto drugačija pizza: recept za pinsu toliko je dobar!
Mješavina između pizze i focaccie: pinsa je hit koji dolazi iz Italije. Recept iziskuje malo strpljenja: kako bi tijesto bilo izdašno i rahlo, može stajati u frižideru do dva dana. Vrijeme čekanja se isplati zbog izvrsnog rezultata. Tijesto se može preliti povrćem i mozzarellom. Pinsa je hrskava, prozračna alternativa pizzi.
Koja je razlika između pinse i pizze?
Pinsa je specijalitet od tijesta iz Rima, zahvaljujući čemu nosi i naziv „Pinsa Romana“. Razvijena je 2001. godine u sklopu jedne pekarske kompanije iz Rima i slovi za novopridošlicu na gastronomskoj sceni.
- Klasična pizza obično se pravi samo od pšeničnog brašna. Za pinsu se koristi i sojino, rižino ili brašno od slanutka, što tijesto čini ekstrahrskavim.
- Za razliku od pizze, ali slično dizanom tijestu, priprema tijesta za pinsu traje dugo. Tijesto za pinsu treba da odstoji u frižideru do četiri dana, tijesto za pizzu često odstoji samo oko sat vremena.
- Zbog dugog vremena "mirovanja" tijesto za pinsu ima balončiće zraka. Ova struktura tijesta čini pinsu probavljivijom od pizze. Osim toga, osnovno tijesto za pinsu sadrži oko 340 kalorija na 100 grama, što je oko trećinu manje od uobičajenog tijesta za pizzu.
- Šta je s izgledom? Kao nova interpretacija klasične focaccie, pinsa ne izgleda kao pizza, nego kao vrsta duguljastog, ovalnog somuna.
Savršeno rustikalna: naš recept za pinsu
Sastojci za 4 komada pinse
- 3 g kvasca
- 350 g pšeničnog brašna, tip 00 (i za posipanje)
- 45 g rižinog brašna
- 25 g sojinog brašna
- 4 kašike maslinovog ulja (i za premazivanje zdjele za pečenje)
- 2 male kašike morske soli
- 2 patlidžana
- so
- 2 tikvice, žute
- 250 g mozzarelle
- 250 g umaka od paradajza
- 4 kašike pesta od bosiljka
Savjet: za čuvanje tijesta najbolja je zdjela ili posuda s poklopcem kako bi se tijesto dobro odmorilo. Alternativno, tijesto možete prekriti kuhinjskom krpom.
Priprema pinse
1. Priprema tijesta
U posudi pomiješajte kvasac i 275 ml hladne vode. Dodajte brašno i 1 kašiku maslinovog ulja s morskom soli i mijesite 6 - 8 minuta, dok tijesto ne postane glatko. Prema potrebi dodajte još malo vode ili brašna.
2. Tijesto dodati u zdjelu i pustiti da odstoji
Tijesto dodajte u veliku zdjelu ili plastičnu posudu s poklopcem koja je prethodno dobro premazana maslinovim uljem, oblikujte kuglu i ostavite poklopljeno da odstoji na sobnoj temperaturi sat vremena. Onda stavite u frižider na oko 48 sati. Na dan upotrebe tijesto podijelite na četiri dijela na lagano pobrašnjenoj površini, oblikujte loptice i ostavite da odmaraju u plitkoj plastičnoj posudi na sobnoj temperaturi 3 - 4 sata.
3. Priprema nadjeva za pinsu
Operite, očistite i narežite patlidžan. Posolite i pustite da voda kratko odstoji. Posušite, pomiješajte s 2 kašike maslinovog ulja i pecite ploške u grill-tavi s obje strane 4 - 5 minuta. Tikvice operite i očistite te ih uzdužno narežite na tanke ploške, pa sve lagano posolite. Mozzarellu ocijedite i narežite na ploške ili natrgajte na male komade.
4. Zagrijte rernu, stavite nadjev na komade tijesta i ispecite pinsu
Zagrijte rernu na 230°C i zagrijte dva pleha. Na malo pobrašnjenoj radnoj plohi prstima oblikujte komade tijesta u ovalne pogačice (oko 18 x 25 cm) i po dvije poslažite jednu do druge na papir za pečenje. Premažite umakom od paradajza, po vrhu rasporedite mozzarellu i poredajte ploške patlidžana i tikvice.
5. Pinsu izvadite iz rerne i poslužite
Izvadite prethodno zagrijane plehove iz rerne i na njih stavite pinse na papiru za pečenje. Pecite u rerni oko 12 minuta. Nakon otprilike 6 minuta zamijenite položaj plehova. Poslužite toplo ili hladno preliveno pestom.
A kako još iskombinovati pesto i tijesto pogledajte ovdje.
Ukoliko poželite odmor od tijesta, pogledajte prijedloge za vegetarijanski roštilj.