Osam ideja kako da održivo zapakujete poklone
Pokloni s mnogo šljokica, trakica i šarenog papira jednostavno su dio praznika kao što je i jelka neizostavna. To može biti i ekološkije! Jeste li znali: imamo kreativne ideje o tome kako da održivo zapakiramo poklone i da pritom zaista dobro izgledaju ispod okićene jelke.
Svi mi volimo čaroliju praznika- – i uzbuđenje prilikom otvaranja poklona, šuškanje papira. No, okoliš nije baš oduševljen time: samo u Beču dodatno za novogodišnje praznike svake godine nastane oko 300 tona starog papira. Zero waste praznici mogu biti i drugačiji! Može biti i ekološkije: ako za praznike održivo zapakujemo poklone, unijet ćemo više ljubavi (u pakovanje, za osobu kojoj poklanjamo i okoliš), a neće izostati niti radosno raspakivanje. U svakom se kućanstvu mogu pronaći materijali koji se mogu ponovno iskoristiti kako bismo poklone ekološkije zapakovali. Pomoću naših ideja za ekološki prihvatljive omote za poklone neće vam teško pasti odricanje od celofana, premazanog papira za poklone i jednokratnih plastičnih traka - i time ćete za praznike i učiniti i nešto dobro.
Slijedi naših osam ideja o tome kako da poklone održivo zapakujemo – i to lijepo!
1. Stari papir umjesto papira za poklone
Ako poklone i dalje želite pakovati u papir, možete upcyclingom starog papira izbjeći dodatni otpad. Lijepo izgledaju listovi novina s mnogo teksta i malo slika. Dobro mogu poslužiti i stranice časopisa s lijepim fotografijama ili ilustracijama. Za lijepljenje starog papira prikladna je na primjer i lijepa traka za pakovanje.
2. Princip Babuške: poklon u poklonu
I tako će hrpama otpada od ambalaže doći kraj: omoti za poklone se biraju na način da su oni dio poklona. Make up u prikladnoj torbici za šminku, samostalno izrađene praline u vintage limenci za kekse, kuharica omotana u krpe za posuđe, set za šivanje umotan u kroj za šivanje, džemper od reciklirane vune u vrećici za rublje od lana ili tople rukavice, umotane u kartu za planinarenje s ucrtanim savjetom tura - omot može isto toliko obradovati kao i sam poklon. Skroz originalno: održivo zapakirati poklone u maramice od pčelinjeg voska. Mogu se prati i nakon toga se mogu dugo koristiti za čuvanje hrane. Zapakovati i pokloniti s dodanom vrijednošću.
3. Druga šansa za papirnate vrećice
Ako svoju kupovinu nosite kući u papirnatoj vrećici, nakon upotrebe je možete razrezati i ponovno koristiti kao papir za pakiranje. Kako bi sve to na kraju optički dobro izgledalo, pomoću žigova od krompira se na njega mogu otisnuti uzorci ili se s bojicama ili olovkama mogu oblikovati najrazličitiji ukrasi. Vrlo lijepo se ovdje mogu uključiti i elementi za šivanje.
4. Kutije za poklone
Samostalno ukrašene kutije za slanje ili od cipela mogu se nakon praznika ponovno koristiti za pohranu u dječjoj sobi ili kućnom uredu. Kako bi cijelu godinu lijepo izgledale, trebalo bi odabrati neutralan dizajn! Uostalom: i od starih kutija za cornflakes mogu se izraditi kutije za poklone s pravilnom tehnikom presavijanja. Dozvoljeno je: ako dobijete lijepu kutiju za poklone ili lijepu vrećicu za poklone, jednostavno ih iskoristite za vaš sljedeći poklon!
5. Male kutijice s blagom
Mali pokloni, na primjer nakit, dobro su zapakirani u lijepo oblikovane staklene zdjele za zimnicu! Ali i od rola toalet papira mogu se izraditi male kutije za poklone koje ukrašene predivno izgledaju.
6. Pošta u boci
Ako želite napraviti malo drugačiji omot, pisma, pjesme i bonove možete sa stilom zapakovati i u stare staklene boce. Za djecu nema ništa uzbudljivije od pronalaska karte s blagom koja objedinjuje predaju poklona s malim lovom na blago.
7. Održivo zapakovati poklone s cool tehnikama presavijanja
Samo zato što ne koristimo papir za poklone koji šteti okolišu, to ne znači da naš poklon unatoč tome ne može izgledati umjetnički zapakiran. Baš kod jednostavnog papira rafinirane tehnike presavijanja imaju veći učinak. Probajte to i sami - inspiraciju možete pronaći na Pinterestu.
8. Ukrašavanje poklona
Ako želite održivo zapakirati poklone, umjesto uobičajene trake za poklone od plastike radije koristite prirodnu koru od biljnih vlakana ili papira koji se može kompostirati. Prikladne su i trake od prirodnih materijala poput jute, vune i konoplje – ili kuhinjsko začinsko bilje poput ružmarina ili timijana ili grančice koje cvjetaju, borove iglice i slično.
Jednokratne trake za poklone najbolje zamijenite kvalitetnim i ponovno iskoristivim platnenim trakama. Održivi su i privjesci za poklone u obliku keksa koji se mogu pripremiti pomoću seta žigova za kekse.