Pravilno vješanje kućica za gniježđenje za ptičice: besplatna soba za sjenice i sličnu ekipu
Kućice za gniježđenje za ptice pružaju pticama skrovište za podizanje mladunaca. Zbog intenzivne poljoprivrede i previše uredno održavanih parkova i vrtova, nestaje sve više prirodnih mjesta za gniježđenje ptica. Zato su kućice za ptice, bilo kupljene bilo iz vlastite radinosti, još važnije. Donosimo savjete kako pomoći ptičjim porodicama da započnu novu sezonu gniježđenja.
Sadržaj
- Koja je razlika između kućice za gniježđenje za ptice i kućice za ptice?
- Kako bi kućica za gniježđenje za ptice trebala biti izgrađena?
- Koje dimenzije treba imati kućica za gniježđenje za ptice?
- Koliko velik treba biti ulazni otvor u kućici za gniježđenje za ptice?
- Koje je drvo najbolje za kućicu za gniježđenje za ptice?
- Trebamo li puniti kućicu za gniježđenje za ptice?
- Kada je najbolje vrijeme za postavljanje kućica za gniježđenje za ptice?
- Kako i gdje postaviti kućicu za gniježđenje za ptice?
- Koliko visoko treba postaviti kućicu za gniježđenje za ptice?
- Trebamo li čistiti kućice za gniježđenje za ptice?
Svijetle šume i otvoreni pejzaži s mnogo drveća izvorna su staništa domaćih vrtnih ptica. Imaju naročito puno starih komada drva – u kojem se nalaze insekti kao izvor hrane. Također, mnoge vrste ptica koriste šupljine u drveću kao mjesta za gniježđenje. Ali, sve više tih prirodnih mjesta za gniježđenje nestaje. Razlog tome su, s jedne strane, intenzivna poljoprivreda, a s druge strane, previše uređeni parkovi i vrtovi. S pomoću kućice za gniježđenje za ptice možete pomoći pticama u podizanju mladunaca.
Koja je razlika između kućice za gniježđenje za ptice i kućice za ptice?
Kućica za ptice mjesto je isključivo za hranjenje, dok ptice u kućici za gniježđenje podižu svoje mlade. Kućice za gniježđenje ptice rado koriste kao mjesto za spavanje, primjerice zimi. Zato su kućice za gniježđenje za ptice obično zatvorene konstrukcije i tokom jedne sezone gniježđenja koristi ih samo jedan par ptica. S druge strane, kućice za ptice su otvorenije – može se vidjeti kako u njih dolaze i odlaze mnoge različite vrste ptica koje se koriste ponuđenom hranom.
Kako bi kućica za gniježđenje za ptice trebala biti izgrađena?
Kućice za gniježđenje za ptice možete kupiti u prodavnicama ili na internetu – ovdje treba posebno paziti na to da proizvod zadovoljava sve važne zahtjeve. Neodgovarajući materijali i konstrukcije mogu biti razlog zašto ptice ne prihvaćaju kutiju za gniježđenje. Uz malo vještine u rukama, možete sami izgraditi kutiju za gniježđenje za ptice. Lako je pronaći tačne upute za izgradnju kućica za gniježđenje za ptice koje privlače mnoge različite vrste ptica.
Koje dimenzije treba imati kućica za gniježđenje za ptice?
Da bi gnijezdo imalo dovoljno prostora, treba poštovati određene dimenzije. Ovisno o tome koje ptice želite privući u kućicu za gniježđenje, trebate obratiti pažnju na određenu veličinu. Općenito vrijedi pravilo da što je ptica veća, to treba biti veća i kućica za gniježđenje za njezine mlade.
· Male ptice poput plavetne sjenice, crnoglavke, brgljeza ili velike sjenice: osnovna površina iznosi najmanje 12 x 12 centimetara, a bolje bi bilo da je 14 x 14 centimetara. Optimalna visina je 25 centimetara.· Čvorci: osjećaju se ugodno na površini od 16 x 16 centimetara, s visinom prostora od 32 centimetara.
· Djetlić: voli živjeti na površini od 22 x 25 centimetara, a optimalna visina plafona kućice za gniježđenje iznosi 35 centimetara.
Koliko velik treba biti ulazni otvor u kućici za gniježđenje za ptice?
Veličina ulaznog otvora definiše koje će vrste ptica ulaziti u kućicu za gniježđenje. Promjer od 28 milimetara privlači male sjenice u kućicu za gniježđenje. A veće sjenice promjer mora iznosi 32 milimetra, a za čvorke 45 milimetara. Za rijetke vrste ptica postoje specijalne kućice za gniježđenje u specijaliziranim prodavnicama.
Ulazni otvor treba biti najmanje 17 centimetara udaljen od dna kućice za gniježđenje. Sjedište je nepotrebno i čak opasno – mačke ili kune ga mogu koristiti kao pomoć pri penjanju.
Koje je drvo najbolje za kućicu za gniježđenje za ptice?
Grubo, neobrađeno prirodno drvo najbolji je materijal za kućicu za gniježđenje, jer ono osigurava dobru klimu unutar kućice za gniježđenje. Zidovi trebaju biti debeli najmanje 18 milimetara. Hrast, bagrem ili ariš vrlo su otporni na vremenske uvjete i dugotrajni. Također su dobar izbor smreka, jela ili bor. S druge strane, bukva nije toliko pogodna za vanjsku upotrebu, jer nije tako robusna. Šperploča ili ploče od iverice mogu sadržavati štetne supstance i također upijaju vodu tokom kiše.
Kako bi mlade ptice bile što manje izložene hemikalijama, drvo ne bi trebalo biti tretirano sredstvima za zaštitu drva. Spaljeno drvo također dobro štiti kućicu za gniježđenje od vlage. Vanjski zidovi mogu se premazati lanenim uljem, što sprečava rast gljivica. Krov može biti ojačan pocinčanim čeličnim limom.
Plastične kućice za gniježđenje se jako zagrijavaju – gnijezdo bi se moglo pregrijati. Osim toga, plastični zidovi su previše glatki i ne pružaju mladim pticama mogućnost penjanja po zidovima.
Trebamo li puniti kućicu za gniježđenje za ptice?
Nije potrebno puniti kućicu za gniježđenje materijalom za gnijezda. Ptice radije same grade svoje gnijezdo – osim toga, svaka vrsta koristi vlastite materijale i razvila je vlastitu metodu gradnje. Jedino dugokljuni puzavac i sova cijenit će ako već pronađu materijal u kućici za gniježđenje: u tim slučajevima dovoljno je napuniti kućicu do polovice tresetom ili humusom bogatom šumskom zemljom.
Ako želite pomoći pticama u potrazi za materijalom za gniježđenje, možete ga staviti u vrt. Ptice naročito vole suhe dijelove biljaka, poput grana, korijenja, stabljika, listova ili mahovine. Također se koriste perje ili vuna. Ako roditelji ptica pronađu dovoljno materijala u vrtu ili prirodi, neće morati koristiti neodgovarajući, možda čak i opasan materijal, poput plastike.
Kada je najbolje vrijeme za postavljanje kućica za gniježđenje za ptice?
Kućice za gniježđenje za ptice mogu se postavljati u bilo koje vrijeme, ali najkasnije do sredine februara, ako želite da se koriste iste godine. Od marta izgledi za to opadaju. Ali, ptice selice koje se kasnije vraćaju, raduju se praznim kućicama. Ponekad ptice za drugo ili čak treće gniježđenje sele na neko novo mjesto.
Usput, kućica za gniježđenje može ostati visiti tokom jeseni. Manji sisavci, ptice i insekti ponekad u njoj prezimljuju. Također, mnoge ptice pjevice već u jesen traže prikladna mjesta za gniježđenje za sljedeću godinu.
Kako i gdje postaviti kućicu za gniježđenje za ptice?
Bespomoćni ptići moraju biti sigurni od grabežljivaca u svom gnijezdu. Mjesta nepristupačna za mačke ili kune, što je moguće mirnija, na zidovima kuća, šupama ili vrtnim kućicama su savršena. Također, drveće je pogodno kao mjesto za kućice oko kojih ne bi trebalo biti grana u blizini. Kućica za gniježđenje se također ne smije slobodno ljuljati na vjetru.
Koliko visoko treba postaviti kućicu za gniježđenje za ptice?
Ako upute za izgradnju ne navode drugačije, kućica za gniježđenje se postavlja na visinu od dva do tri metra. Veće ptice preferiraju još viša mjesta na četiri do šest metara. Savjet: ovdje možete pronaći tačne upute za postavljanje kućica za mnoge vrste ptica.
Većina ptica rado prihvaća mjesto u polusjeni, okrenuto prema sjeveroistoku, istoku ili jugoistoku. Tako je gnijezdo zaštićeno od pregrijavanja. Važno je i da roditelji ptića mogu slobodno pristupiti svom gnijezdu.
Kućica za gniježđenje može biti blago nagnuta prema naprijed – tako kiša ne može ući kroz ulazni otvor. Ako želite postaviti dvije ili više kućica jednu pored druge, najbolje je planirati razmak od najmanje deset metara između njih. Tako nema prevelike konkurencije za hranu među pticama i život u okuženju je opušteniji. Savjet: postavite nekoliko kućica za gniježđenje različitih veličina i konstrukcija kako biste privukli različite vrste ptica. Izuzetak od ovog pravila su vrste ptica koje se gnijezde u kolonijama, poput vrabaca, čvoraka i lastavica.
Ako želite postaviti kućicu za gniježđenje na drvo, pazite da ne oštetite koru.
Najbolji izbor su čavli od nehrđajućeg aluminija ili čvrsti žičani nosači omotani komadom gumene cijevi. Uvijek provjeravajte da ne urastu u drvo.
Usput, jedna kućica za gniježđenje nije dovoljna. Ptice moraju pronaći dovoljno hrane u okolici koju nude prirodni balkoni i vrtovi s cvjetnim livadama i domaćim grmljem. Ovdje se nalaze mnogi insekti i crvi koji su na jelovniku ptica koje imaju mlade ptiće. Također, korištenje pesticida zabranjeno je u prirodnom vrtu – biološka kontrola štetnika jednostavna je i štiti okoliš.
Trebamo li čistiti kućice za gniježđenje za ptice?
Da, kućice za gniježđenje za ptice treba čistiti. Mnoge vrste ptica ne mogu same ukloniti staro gnijezdo i u sljedećoj sezoni gniježđenja izgradile bi novo gnijezdo na starom – s vremenom bi gnijezdo bilo preblizu ulaznom otvoru i tako laka meta. Također, čišćenjem se kućica oslobađa eventualno prisutnih parazita, poput ptičjih buha ili grinja.
Najbolje vrijeme za čišćenje kućica za gniježđenje za ptice je septembar, prije nego što životinje možda uđu u zimski san – šišmiši, puhovi i drugi ne žele da ih se uznemirava. Savjet: pri čišćenju svakako nosite rukavice i masku za lice!
Pri čišćenju kućica za gniježđenje dovoljno je temeljito je pomesti. U idealnom slučaju, kućica je izgrađena tako da se lako može otvoriti radi čišćenja. Dezinfekcijska sredstva ili oštri hemijski čistači su zabranjeni. Ali, kućicu možete isprati vodom ili otopinom sode. Važno je dobro osušiti kućicu prije nego što je ponovno postavite.