Active Beauty
Sadnja biljaka u vrtnim posudama: stručnjakinja objašnjava šta je bitno
vrijeme čitanja: min
Vrijeme je za sadnju biljaka!

Sadnja biljaka u vrtnim posudama: stručnjakinja objašnjava šta je bitno

Život se napokon ponovo odvija u vanjskom prostoru u kojem ne smije nedostajati biljaka. Dobro ste pročitali, biljaka na balkonu, terasi ili u vrtu! Donosimo par važnih pravila za sadnju biljaka u vrtnim posudama na proljeće kako biste što duže u njima mogli uživati. Razgovarali smo sa stručnjakinjom.

Početak proljeća: koje biljke posaditi u posude za biljke?

S obzirom da su noći ponekad još uvijek ledenohladne, donosimo nekoliko važnih informacija i pravila za sadnju u saksijama. Theresia Starkl, voditeljica marketinga u „Starkl Garden Center & Garden Design“, zna šta je važno:

Jestivo cvijeće – svestrani užitak!
Jaglaci i maćuhice ne samo da ukrašavaju hrskava proljetna jela nego su i prekrasni ukrasi na balkonima početkom sezone cvjetanja biljaka. „Izbor jestivog cvijeća u vrtnim centrima najveći je u aprilu”, ističe Starkl i otkriva kako uživati u lijepom i ukusnom cvijeću: „Najbolje je osloniti se na višegodišnje cvjetnice kao što su potočnice, neveni ili karanfili, jer ćete od njih imati koristi i narednih sezona. Dragoljub je također popularan, ali on je samo jednogodišnja biljka i treba ga saditi tek kada više nema noćnih mrazova - obično od sredine maja." Općenito vrijedi sljedeće pravilo: „Sve što je opisano kao 'otporno', može se držati na otvorenom od aprila pa nadalje."

Začinskim biljem osigurajte ranu sreću kukcima

Začinsko bilje dobrodošlo je i za kukce koji oko njega zuje i lepršaju. Uz bosiljak kao izuzetak, većina začinskog bilja otporna je na hladnoću pa se mogu saditi već u aprilu. Važno: morate imati odgovarajuću zemlju za sadnju začinskoga bilja. „Mediteransko bilje voli pješčanu i neplodnu zemlju, dok svim drugim biljkama pogoduje univerzalna zemlja,” ističe stručnjakinja za vrtlarstvo. „Osim toga, uz nekoliko izuzetaka kao što su divlji bijeli luk i peršun, začinsko bilje zahtijeva direktnu sunčevu svjetlost, vanjski, dovoljno velik prostor kako bi razvilo svoje korijenje. Jednostavno nije namijenjeno za unutarnje prostore, ma s kolikom pažnjom da ih uzgajate. „Starkl donosi savjet i vezano za gnjojivo: „Preporučujem samo organske proizvode, kao što su strugotine od roga ili gnjojiva od ovčije vune. A humus od glista idealna je hrana, i za začinsko bilje i za jestivo cvijeće!”

Najvažnija stvar kod sadnje

Osim prikladnog odabira biljaka, postoji i nekoliko drugih važnih faktora koji osiguravaju dugoročno uspijevanje cvijeća:

1. Zemlja
Uvijek je preporučljivo prilagoditi zemlju biljkama koje želite posaditi, posebno zato što svaki cvijet i svaki grm ima individualne potrebe. Ako ne biste željeli neprestano kupovati novu zemlju, postojeću možete osvježiti proizvodima koji oplemenjuju njenu kvalitetu. Pritom je preporučljivo koristiti domaće, visokokvalitetno gnojivo koje se dobiva iz fermentisanog kuhinjskog otpada u posebnoj, za to namijenjenoj kanti. Gnojivo se raspršuje po zemlji uz malo ovčije vune nakon čega se može saditi biljka.

2. Odgovarajuća posuda za biljke
Izbor posuda za sadnju cvijeća raznolik je, zahvaljujući čemu je moguća prilagodba na različite životne uvjete. Najvažnije je da je posuda otporna na vremenske uslove kako bi što duže ostala lijepa i netaknuta. Posebno su prikladne metalne posude za cvijeće napravljene od reciklirane plastike. Prikladne su i posude od terakote, ali su prilično teške i zato nisu toliko praktične ako ih želite postaviti na nekom drugom mjestu. Ako raspolažete samo balkonskom ogradom, cvjetnice stavite u posebno dizajnirane posude. Tu su i sandučići za cvijeće za prozorske klupice.

3. Izbjegavajte pogrešne odabire
Neprikladno mjesto, neodgovarajuća zemlja ili smanjena cirkulacija zraka na balkonu faktori su koji mogu prouzrokovati napad štetočina na balkonima koji su otvoreni. Srećom, obično se mogu brzo eliminisati uz pomoć proizvoda koji nisu štetni za životinje i okolinu (možete ih nabaviti u specijaliziranim prodavnicama).

Za kraj, nekoliko jednostavnih savjeta stručnjaka:

  • Radi zaštite biljaka od suvišne vlage, svaku posudu koja je na otvorenom treba opskrbiti odvodom za vodu. Također su vam potrebni pojedinačni slojevi flisa između donjeg sloja ekspandirane gline (prozračne kuglice od pečene gline) i zemlje.
  • Pri sadnji uvijek treba voditi računa o potrebama biljaka. Zemlja ne smije biti previše propusna i zasićena glinom.
  • Veličina biljke također zavisi od veličine posude za cvijeće - važno je da može raširiti svoje korijenje i tako se opskrbiti dovoljnom količinom hranjivih tvari.
  • Ekstrakt preslice i koprive učinkoviti su prirodni biljni tonici.
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretragu.